-
Nejčastější nemoci z povolání a nemoci spojené s prací
Víte, že pracoviště může mít obrovský vliv na vaše zdraví? Plicní silikóza, problémy se sluchem a dokonce i chronické bolesti zad jsou jen některé z nemocí z povolání, které denně postihují pracovníky v různých odvětvích. Jak je rozpoznat a účinně jim předcházet? Zjistěte, jaká máte práva a jak pečovat o své zdraví v práci – protože prevence je lepší než léčba!
-
Hlášení pracovního úrazu – jak na to?
Pracovní úrazy se stávají častěji, než bychom si přáli. Bez ohledu na obor nebo pozici se každý zaměstnanec může ocitnout v situaci, kdy utrpí zranění na pracovišti. Co v takovém případě dělat? Jak a kde úraz nahlásit, aby se předešlo problémům s formalitami a zajistila se ochrana práv? Jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel mají v těchto situacích jasně stanovené povinnosti. Správné nahlášení úrazu je nezbytné pro rychlý a hladký průběh celého procesu. Přinášíme nejdůležitější informace!
-
Nebezpečí v kancelářské práci, tedy nehody v kanceláři
Ačkoli se kancelář zdá být jedním z nejbezpečnějších pracovních míst, skrývá v sobě mnoho nečekaných nebezpečí. Každodenní hodiny strávené před počítačem, nutnost neustálé koncentrace a hromady dokumentů na stole mohou vést k zdravotním problémům a nehodám – i když jsou často podceňovány. Zjistili jsme, s jakými nebezpečími se můžete v kancelářské práci setkat a jak se jim nejlépe vyhnout. Přesvědčte se sami!
-
Stroje a jejich bezpečnostní prvky - jak se v továrnách předchází nehodám?
Podle platných předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit bezpečné podmínky pro zaměstnance na každém pracovišti, včetně zejména zabezpečení zařízení, jejichž používání může představovat riziko pracovního úrazu. Provoz prakticky každé dnešní továrny je totiž založen na mechanizaci procesů a používání velkého množství špičkových strojů, s nimiž je třeba při provozu zacházet a obsluhovat je obzvlášť opatrně. Jaká ochranná opatření strojů se používají, aby se předešlo úrazům v továrnách?
-
Jak se vyhnout požáru na pracovišti - 10 tipů a rad
Požární nebezpečí na pracovištích se vyskytuje nejen tam, kde se vykonávají činnosti s vysokým požárním rizikem, ale také v kancelářích, obchodech nebo provozovnách, které nejsou v každodenním kontaktu s otevřenými zdroji ohně a jisker. Z tohoto důvodu současné právní předpisy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nařizují, že musí být zavedena vhodná protipožární opatření, která jednak zabrání vzniku požáru na pracovišti, jednak umožní rychle a účinně se vypořádat s jeho hašením, pokud k němu dojde. Zde je 10 tipů a rad Gabi pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, jak účinně chránit pracoviště před požárem.
-
Smrtelné nemoci - které profese jsou nejvíce ohroženy?
Ze všech pracovních míst, která jsou dnes na trhu práce k dispozici, je mnoho pozic spojeno s relativně nízkým rizikem závažných úrazů nebo dokonce nemocí z povolání. Bohužel vedle nich existuje také mnoho takových, kde pracovníci denně ohrožují své zdraví a životy během několikahodinové směny v práci. Podle Mezinárodní organizace práce, která shromažďuje údaje z téměř celého světa, jsou každoročně při pracovních úrazech usmrceny více než 2 miliony lidí a více než 1,2 milionu je vážně zraněno. Které profese jsou nejvíce náchylné ke smrtelným úrazům a invalidním nemocem z povolání?
-
Účinky vyčerpání a nedostatku spánku - co se může stát v práci?
Problémy se soustředěním, rychlejší úbytek sil, snížená pohyblivost a dokonce ztráta vědomí jsou jen některé z důsledků vyčerpání a nedostatku spánku, které se projevují při práci. Zdá se, že v dnešní době lidé pracují rychleji než kdy jindy a každý den na sebe nakládají příliš mnoho povinností. Přestože se hodně mluví o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, ne každý si může dovolit spát každý den alespoň osm hodin a plně tak regenerovat svůj organismus. Důsledky nedostatečného spánku však mohou být v práci opravdu znatelné a po čase i nebezpečné. Co se může stát v práci kolem zaměstnanců, kteří málo spí a jsou příliš unavení?
-
Stres a únava a pracovní úrazy
Stres a únava postihují pracovníky téměř v každém pracovním prostředí, a přestože se míra stresu u pracovníků může v závislosti na odvětví lišit, je jisté, že jeho výskyt není bez dopadu na bezpečnost práce. Podle statistik Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví více než polovina evropských pracovníků potvrzuje, že zažívá stres související s prací, a až čtyři z deseti pracovníků mají pocit, že jejich pracoviště nepodniká kroky k eliminaci stresu jako škodlivého faktoru. Mají však stres a únava skutečný vliv na počet pracovních úrazů a může jejich eliminace snížit pracovní rizika v konkrétních profesních oblastech?
-
Bezpečná renovace - jak zajistit bezpečnost v domácnosti?
Dodržování pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, stejně jako používání osobních ochranných prostředků, je spojeno především s odbornou prací. Stavební dělníci, kteří se profesionálně podílejí na provádění různých druhů renovačních a stavebních prací, by rozhodně měli používat přilby a ochranné oděvy, ochranné pomůcky pro práci ve výškách nebo speciální vybavení, které zaručí snížení pracovních rizik. Často se však zapomíná na to, že stejné zásady by se měly uplatňovat i při drobných renovacích v domácnosti, a to i v případě, že je provádíme sami bez pomoci odborníků. Jak zajistit bezpečné pracovní podmínky v domácnosti?
-
Bezpečné kácení stromů - co potřebujete vědět?
Práce při kácení a údržbě stromů je jednou z nejnebezpečnějších činností, pro kterou pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zahrnují ne jednu, ale až čtyři hlavní kategorie rizik. Při vypracovávání podnikových pravidel určených všem pracovníkům v oblasti kácení je třeba brát v úvahu nejen riziko pádu z výšky, ale také riziko zasažení padající větví, pořezání při používání ručních a automatických pil, jakož i rizika z a pro dopravu probíhající v blízkosti místa kácení. Jak je postaráno o různé oblasti kácení, aby byla zajištěna co nejvyšší úroveň bezpečnosti pracovníků i okolostojících?
-
Odškodnění za pracovní úraz - kdy máte nárok?
K pracovním úrazům, které přímo ohrožují zdraví nebo život zaměstnanců, může dojít téměř na každém pracovišti, a to i v případě, že zaměstnanec dodržuje všechna pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví. Podle zákona musí každý zaměstnavatel platit pojistné za své zaměstnance, i když pravidla pro placení pojistného a odškodnění za úrazy nejsou vždy jasná. Kdy tedy máte nárok na odškodnění za pracovní úraz a jak byste o něj měli požádat?
-
10 typů tragických pracovních úrazů - čeho byste se měli obávat?
Každá práce s sebou nese riziko více či méně závažných úrazů, jejichž počet se každým rokem nebezpečně zvyšuje. Navzdory povědomí o platných pravidlech bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a nutnosti zavést na pracovištích přesné bezpečnostní předpisy se na mnoha místech nedaří dodržovat ani ty nejzákladnější bezpečnostní normy. Kombinace nedbalosti zaměstnavatelů a neznalosti základních bezpečnostních pravidel ze strany zaměstnanců může skončit skutečnou tragédií. Čeho je třeba se obávat v konkrétních pracovních podmínkách? Zde je 10 typů tragických pracovních úrazů, které každoročně připraví o zdraví a život tisíce lidí.
-
Jak předcházet pracovním úrazům?
K pracovním úrazům dochází prakticky každý den, a přestože v mnoha případech končí jen drobnými škodami, jejich prevence je jedním z nejdůležitějších úkolů zaměstnavatelů i zaměstnanců. Každý, kdo ráno vyráží do práce, očekává, že za několik hodin svůj pracovní den bezproblémově ukončí a vrátí se bezpečně domů, a je jen přirozené, že se tak lidé cítí. Domníváme se, že zaměstnavatel splnil svou povinnost náležitě zabezpečit pracoviště a je schopen nám zaručit vhodné podmínky bez zbytečného rizika úrazu. Jak se ale v praxi předchází pracovním úrazům? Co je třeba udělat a jak připravit pracoviště i zaměstnance, aby se počet úrazů v podniku snížil na minimum?
-
Minimalizace rizika pracovních úrazů - jak na to?
Počet úrazů, k nimž každoročně dochází na pracovišti, je znepokojivě vysoký, a přestože se zdá, že povědomí o BOZP a potřebě odpovídající ochrany roste, zdá se, že mnozí se při své ochraně spoléhají pouze na osobní ochranné prostředky. Pracovníci i zaměstnavatelé se často zdráhají dodržovat pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, protože si možná neuvědomují rizika, která na ně každý den číhají. Co lze udělat pro to, aby se minimalizovalo riziko pracovních úrazů a zároveň se zvýšil zájem zaměstnanců o platné předpisy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci?