Práce v horku - jak chránit zdraví pracovníků?

Práce v horku - jak chránit zdraví pracovníků?

Práce v létě při extrémně vysokých teplotách není obecně příjemná ani pro pracovníky venku (např. na stavbách, při opravách silnic nebo na cestách), ani pro pracovníky uvnitř budov. V důsledku vysokých teplot se u lidského organismu projevuje výrazně snížená schopnost soustředění a výrazně nižší pracovní výkonnost a je také vystaven celkové slabosti, rychlé dehydrataci a mnoha nepříjemným reakcím hraničícím s úpalem. Je na zaměstnavateli, aby zajistil zaměstnancům vhodné pracovní podmínky bez ohledu na počasí venku. Jak chránit zdraví zaměstnanců v horku, aby se předešlo nepříjemným následkům?

Zajistěte zaměstnancům přístup k pitné vodě a studeným nápojům.

Podle vyhlášky ministra pro rodinu, práci a sociální politiku ze dne 26. září 1997 o obecných zdravotních a bezpečnostních předpisech by zaměstnanci měli mít v pracovním prostředí přístup k pitné vodě, a to ve vzdálenosti nejvýše 75 metrů od pracoviště. V horkém počasí však samotná pitná voda nemusí stačit, proto by měl zaměstnavatel zajistit svým zaměstnancům volný a nepřetržitý přístup ke studeným nápojům. Tuto povinnost upravuje zákon v závislosti na druhu vykonávané práce - pro kancelářské pracovníky je přístup ke studeným nápojům povinný, pokud teplota přesáhne 28 stupňů Celsia, zatímco pro manuální pracovníky při teplotě nad 25 stupňů Celsia.

praca w gorących warunkach

Důležité je, aby studené nápoje byly k dispozici po celou směnu, a to v množství, které odpovídá potřebám všech zaměstnanců, a aby teplota samotných nápojů byla udržována na úrovni, která zajistí okamžité osvěžení a ochladí tělo na bezpečnou teplotu, aniž by způsobila vnitřní teplotní šok nebo vystavila zaměstnance chladu. Stojí za zmínku, že pokud zaměstnavatel nezajistí svým zaměstnancům v horkém počasí studené nápoje, hrozí mu podle § 283 odst. 1 zákoníku práce pokuta ve výši 1 000 až dokonce 30 000 PLN.

Vytvořte prostor pro sprchy zaměstnanců

Povinnost zajistit přístup k vodě na mytí se vztahuje na dělníky vykonávající práci na volném prostranství a informuje je, že musí vytvořit přístup ke sprchám ve vzdálenosti ne větší než 75 m od pracoviště. Tyto osoby by měly mít možnost se zchladit nejen po skončení pracovní doby, ale také během přestávek, které je v případě horkého počasí vhodné organizovat častěji z důvodu bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců.

Zajistěte zaměstnancům dostatečné přestávky v práci.

Zaměstnavatelé nemají formálně povinnost uvolnit své zaměstnance z pracovního dne kvůli vysokým teplotám, ale ze zákona má zaměstnanec právo přerušit práci z vlastní iniciativy. Podle zákoníku práce má toto právo, pokud by pokračování v práci mohlo ohrozit jeho zdraví nebo život. O přání opustit pracoviště musí být samozřejmě informován zaměstnavatel. Ten by měl, aby předešel situaci, kdy zaměstnanci odmítají pracovat kvůli panujícím povětrnostním podmínkám, udělat vše pro to, aby jim zajistil co nejlepší pracovní podmínky, a to mimo jiné tím, že navrhne zvýšení počtu zákonných přestávek v práci během dne. Přestávky mohou být o něco kratší než tradiční přestávky, ale tedy rozložené a dostatečně pravidelné, aby zaměstnanci mohli najít oddech ve stínu před návratem na slunné místo.

Dbejte na podmínky na pracovištích

V případě práce v kanceláři nebo v interiéru se zaměstnavatel může (ale nemusí) rozhodnout pro instalaci klimatizace a dalšího ventilačního zařízení, aby svým podřízeným usnadnil práci, ale musí se zavázat k pravidelné údržbě zařízení, jakmile je na místě. Samotná pracovní místa v kanceláři by měla být chráněna před nadměrným slunečním zářením a nekontrolovaným vyzařováním tepla v důsledku radiace pomocí vhodných nastavitelných žaluzií a rolet.

Na co si dát pozor během horkého počasí?

Zaměstnavatelé, kteří chtějí svým zaměstnancům zajistit co nejpohodlnější pracovní podmínky a splnit všechny zákonné požadavky na vytvoření bezpečných pracovišť, by měli být obzvláště ostražití vůči horku a problémům, které může na jednotlivých pracovištích způsobit. Klíčem k bezpečnému pracovnímu prostředí je zajistit zaměstnancům přístup ke studeným nápojům, sprchám, častějším přestávkám v práci nebo ochranu před přímým slunečním zářením v podobě ochrany hlavy (u venkovních pracovníků) nebo žaluzií na oknech a klimatizace (u kancelářských pracovníků).

Práce ve vysokých teplotách bez doplňování dostatečného množství tekutin může vést k dehydrataci a ztrátě elektrolytů, což může následně vést k úpalu, vyčerpání, zmatenosti a dokonce k mdlobám. Při podezření na úpal je třeba co nejdříve zavolat záchrannou službu a postiženým poskytnout první pomoc. Zaměstnavatel by měl pro tuto příležitost zajistit další školení první pomoci a zajistit, aby byly po ruce studené obklady, chladivé nápoje a navlhčené chladivé ručníky, které pomohou snížit tělesnou teplotu.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené