Jak se vyhnout požáru na pracovišti - 10 tipů a rad

Jak se vyhnout požáru na pracovišti - 10 tipů a rad

Požární nebezpečí na pracovištích se vyskytuje nejen tam, kde se vykonávají činnosti s vysokým požárním rizikem, ale také v kancelářích, obchodech nebo provozovnách, které nejsou v každodenním kontaktu s otevřenými zdroji ohně a jisker. Z tohoto důvodu současné právní předpisy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nařizují, že musí být zavedena vhodná protipožární opatření, která jednak zabrání vzniku požáru na pracovišti, jednak umožní rychle a účinně řešit jeho uhašení, pokud k němu dojde. Zde je 10 tipů a rad Gabi pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, jak účinně zabezpečit pracoviště proti požáru.

pożar

1. Zabezpečení pracoviště

Nic neposílí ochranu pracoviště před požárem více než použití správných zdravotních a bezpečnostních opatření, která umožní bezpečné používání budovy a nabídnou pomoc v případě požáru. Ve společnosti Gabi Health and Safety máme k dispozici celou řadu hasicích přístrojů, alarmů, čidel a značek, které se používají jako standardní vybavení každého pracoviště. Co byste měli zvážit při kontrole požární připravenosti vašich prostor? Především musí být na vhodném a všem viditelném místě umístěny zdravotní a bezpečnostní pokyny, únikové cesty a umístění hasicích přístrojů, jakož i veškeré výstražné značky pro nebezpečné látky, plyny nebo elektrická zařízení.

2 Znalosti dostupné všem pracovníkům

Jednou z nejčastějších příčin požárů na pracovištích je lidská nepozornost, která může být v kombinaci s nedostatkem znalostí o požární bezpečnosti velmi nebezpečná. Základem každého pracoviště by proto mělo být především vyzbrojení všech zaměstnanců potřebnými znalostmi o zavedených protipožárních opatřeních a také provádění pravidelných školení o požární ochraně a o tom, jak se vypořádat s bezprostředním nebezpečím. Takové školení by mělo být součástí standardního protokolu o bezpečnosti a ochraně zdraví na pracovišti a v případě, že se jedná o provozovnu s vysokým požárním rizikem, by mělo být prováděno také jako samostatné opakovací a informační kurzy.

3. Příprava dokumentace závodu

Jednou z nejdůležitějších rad, které lze dát závodům, jež chtějí dbát na svou požární bezpečnost, je nutnost brát vážně přípravu interní dokumentace popisující činnost celého závodu. Směrnice o normách pro jednotlivá pracoviště, jejich provozní řády nebo přesné údaje týkající se konkrétních bezpečnostních zón jsou nejlepším zdrojem poznatků o protipožárních opatřeních v závodě. Taková dokumentace by samozřejmě měla být připravena po konzultaci s odborníky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a měla by být k dispozici všem zaměstnancům, novým i zkušeným, aby se každý mohl ujistit, že jeho činnost nepředstavuje bezprostřední riziko požáru.

4 Využívání dostupné výstražné techniky

V tématu, které částečně souvisí s řádným označením a ochranou pracoviště, je třeba se zmínit také o možnostech, které dnes nabízejí různé typy požárních výstražných systémů. Senzory a hlásiče plynů, kapalin a par umožňují účinně odhalit i ten nejmenší kouř a zabránit šíření požáru, i když k němu dojde. Ve větších objektech nebo například v nákupních centrech a hotelech mají tyto systémy přímé spojení s centrální řídicí jednotkou a v případě vysokého rizika mohou automaticky informovat příslušné služby. V prostorách, kde je to bezpečné, by měly být použity také sprinklery, protipožární clony a případně protipožární dveře oddělující zasažené prostory od zbytku budovy.

5 Vymezení bezpečných, kuřáckých a vysoce rizikových prostorů

Každé dobře organizované pracoviště z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví by mělo být jasně rozděleno na zóny, kde budou zaměstnanci moci kouřit bez rizika, dodržovat nejzákladnější bezpečnostní opatření, a na zóny, kde bude třeba dodržovat další bezpečnostní protokoly a nejvyšší opatrnost. Mnoho zaměstnavatelů o tomto řešení neuvažuje, ale v praxi se často ukazuje jako jeden z nejlepších způsobů, jak předcházet požárům. Pokud zaměstnanci vědí, kde mohou být, a nevytvářejí nebezpečí odchodem na přestávku, snižuje se pravděpodobnost vzniku nebezpečí z nepozornosti na minimum.

6 Pravidelná kontrola strojů

Má-li se předejít požáru v závodě, kde jsou denně v provozu desítky strojů a elektrických zařízení, je nezbytná pravidelná kontrola jejich provozuschopnosti a údržba nejzranitelnějších povrchů. Jakékoli obnažené kabely, spálené vodiče nebo poškozené elektronické panely mohou způsobit zkrat, který může vést ke skutečně vážnému požáru v celém závodě.

7 Kontrola systémů požární ochrany

Stejně jako u výše uvedených kontrol strojního zařízení by měla být zavedena pravidelná údržba také u používaných výstražných systémů. Je vhodné alespoň jednou ročně zkontrolovat jejich správnou funkci, aby v případě skutečné mimořádné události fungovaly tak, jak mají, a poskytly všem osobám na pracovišti čas na evakuaci.

8 Povinné evakuační testy

Důležitým prvkem požární prevence a prevence požárů i na pracovištích jsou častá evakuační cvičení v nákupních centrech, školách nebo velkých komerčních budovách. Taková evakuační cvičení nejen zvyšují povědomí zaměstnanců o riziku požáru a pravidelně připomínají platná pravidla chování v případě evakuace, ale také zvyšují ostražitost zaměstnanců a mohou přispět k tomu, že odhalí požární rizika dříve, než k požáru dojde.

9 Kontrola přístupu do budovy

Dobrým způsobem, jak snížit riziko vzniku požáru a jakýchkoli nebezpečných situací, je zavést v podniku systém kontroly přístupu do jednotlivých pracovních prostor. V blízkosti nebezpečných látek by se měly pohybovat pouze osoby k tomu vyškolené a není důvod riskovat, že se do jejich blízkosti dostanou nepovolané osoby.

10. Zabezpečení nebezpečných látek

Poslední rada je zároveň jednou z nejzřejmějších, ale stojí za připomenutí. Všechny nebezpečné látky, které mohou představovat bezprostřední riziko požáru, by měly být skladovány v dostatečně chráněných prostorách a nádobách, manipulovat s nimi by měli pouze pracovníci k tomu vyškolení a měly by být co nejvíce odděleny od zbytku pracoviště, aby v případě nehody měl oheň co nejkratší cestu k únikovým cestám a dalším prostorám.

Práce na zabezpečení provozů proti požáru nekončí pouhým osazením příslušných značek a jednorázovým proškolením zaměstnanců v oblasti požární ochrany. Zavedení dalších ochranných opatření a dodržování výše uvedených rad může výrazně zvýšit bezpečnost závodu a jeho zaměstnanců a zároveň ušetřit náklady spojené s případnou přestavbou objektu po případném požáru.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené