Typy ochranných brýlí

Typy ochranných brýlí

Oči průmyslových pracovníků jsou jako jedna z nejcitlivějších částí lidského těla denně vystaveny vysokému riziku poškození a podráždění. Ne nadarmo jsou jednou ze základních součástí ochranného oděvu v opravdu mnoha pracovních prostředích ochranné brýle, které jsou navrženy tak, aby chránily oči před škodlivými látkami a zároveň poskytovaly dostatečný zrakový komfort. Vzhledem k různorodosti nebezpečí, která se na pracovištích vyskytují, však není možné vytvořit univerzální odolné ochranné brýle, a proto výrobci rozdělují nabízené výrobky jak z hlediska konstrukčních odlišností, tak z hlediska odolnosti vůči specifickým faktorům. Jaké typy ochranných brýlí najdete v obchodech se zdravotnickými a bezpečnostními pomůckami?

Typy ochranných brýlí - rozdělení podle rozdílů v konstrukci

Základní dělení ochranných brýlí dostupných v nabídkách výrobců zdravotních a bezpečnostních pomůcek zohledňuje použité konstrukční rozdíly, které zaručují různou úroveň ochrany očí při práci. Především se zde rozlišuje mezi:

  • Klasické ochranné brýle, které svým tvarem připomínají sportovní brýle a obvykle kryjí pouze oči, jsou nejzákladnější variantou ochranných brýlí. Jsou vybaveny čočkami z nerozbitného skla nebo plastu a slouží jako ochrana před střepy z pevných předmětů a kapalin. Výrobci mohou díky použití různých povrchových úprav s ochrannými filtry v čočkách brýle navíc obohatit o ochranu proti ultrafialovému záření, infračervenému záření nebo jasnému a oslňujícímu světlu. V této kategorii najdeme také sluneční brýle, které používají především silničáři a všichni, kdo musí vykonávat svou práci venku s vysokým UV zářením.
  • Ochranné brýle jsou kategorií brýlí, které mnohem pevněji a těsněji přiléhají k obličeji v oblasti očí a chrání před vniknutím nebezpečných střepů nebo tekutin do oka. Ochranné brýle mají obvykle mnohem vyšší ochranné vlastnosti než klasické brýle a jsou připraveny tak, aby se i přes lepší přilnutí k obličeji zevnitř neodpařovaly. Výrobci zde obvykle používají speciální systém přímé nebo nepřímé ventilace (nutný při práci se škodlivými chemickými látkami), aby zajistili maximální pohodlí při nošení brýlí.
  • Celoobličejové štíty, obvykle vyrobené z plastu nebo kovové síťoviny, jsou navrženy tak, aby chránily nejen bezprostřední okolí očí, ale celý obličej. Jejich konstrukce je přizpůsobena práci v různých prostředích, například při práci s nebezpečnými chemickými látkami nebo tam, kde je zvýšené riziko zasažení obličeje úlomky a pilinami. Obličejové štíty se montují buď na samonosnou hlavici, nebo jsou uzpůsobeny k montáži na ochrannou přilbu.
  • Svářečská ochrana, tj. všechny typy zorníků a svářečských štítů, je speciální typ ochrany očí, který poskytuje úplnou ochranu celého obličeje před žhavými jiskrami a střepinami i škodlivým zářením vyzařovaným při svářečských pracích. Tyto zorníky obvykle používají pevné tělo, speciální rám s nerozbitným sklem a filtr, který chrání oči před zářením a umožňuje pohodlný pohled ve směru prováděné svářečské práce.
gogle ochronne z poliwęglanu

Ochranné brýle a nebezpečné faktory pracovního prostředí

Další používanou klasifikací ochranných brýlí, kterou výrobci vyznačují ve specifikacích výrobku, jsou kritéria ochrany před specifickými nebezpečnými faktory pracovního prostředí. Zde lze mimo jiné rozlišit brýle, které chrání před mechanickými faktory, tj. tzv. brýle proti oslnění. Do této kategorie patří jak tradiční brýle, tak i brýle a celoobličejové štíty. Dalším faktorem, před kterým mohou ochranné brýle chránit, jsou chemické látky a prach. Tyto brýle využívají především materiály, které jsou odolné vůči většině chemikálií. Brýle, které jsou nejlepším konstrukčním řešením ochrany očí před chemikáliemi, by měly mít nepřímé větrání, aby se zabránilo vniknutí prachových částic a kapek kapaliny. Brýle na ochranu proti biologickým a tepelným činitelům jsou konstruovány na podobném základě.
osłona twarzy

Zvláštní kategorií ochranných brýlí a doplňků sloužících k ochraně celého obličeje jsou výrobky určené pro svařování. Zde je počet nebezpečí přítomných na pracovišti tak vysoký, že příprava vhodných brýlí, ochranných brýlí nebo celoobličejových zorníků vyžaduje zvážení mechanické i tepelné ochrany a příslušného záření. Součástí výběru vhodných svářečských pomůcek by měla být kontrola všech platných norem pro ochranné prostředky při svařování.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené