První pomoc při popáleninách

První pomoc při popáleninách

Tepelné, chemické a elektrické popáleniny, odstupňované podle hloubky poranění, vznikají náhle a mohou mít vážné následky. Znalost základů první pomoci při popáleninách a postupu je zásadní, aby se stav oběti nezhoršil, ale aby se omezily následky popálení.

Typy popálenin

Popáleniny zahrnují především poškození kůže, ale někdy také hlubších tkání a dokonce vnitřních orgánů teplem, žíravými chemikáliemi nebo elektrickým proudem. S tímto typem poranění se setkáváme poměrně často, zejména v případě dětí. Musíme proto vědět, jaké existují druhy popálenin a jejich stupně, a jak se pak postupně provádí první pomoc při popáleninách. V každém případě je nepochybně dobré využít lékárničku, v níž je obsaženo potřebné příslušenství.

Termické popáleniny

Termické popáleniny jsou nejčastější, jsou způsobeny teplem. Může jít o vroucí vodu, páru nebo horký olej či mléko, které se rozlije po kůži, stejně jako dotyk horké žehličky.

Chemické popáleniny

Chemické popáleniny vznikají při kontaktu chemických látek s kůží, např. různými druhy žíravých látek, jako jsou kyseliny, soli těžkých kovů nebo louhy. Po chemickém popálení kyselinou se na kůži vytvoří suché strupy.

Popáleniny elektrickým proudem

Elektrické popáleniny jsou naproti tomu způsobeny úrazem elektrickým proudem. Zdroje mohou být tři - domácí elektrický systém, průmyslový elektrický systém a blesk. Elektrické popáleniny způsobuje také blesk.

Stupně popálenin

Teplota, při které dochází k popálení kůže, je 42 stupňů Celsia. K nekróze dochází po šesti hodinách. Tato doba se s rostoucí teplotou dramaticky zkracuje. Při teplotě 55 stupňů Celsia trvá spálení tři minuty a při teplotě 70 stupňů Celsia pouhou jednu sekundu, což způsobí nevratné změny. V závislosti na hloubce těchto změn existují čtyři stupně popálení kůže.

Popáleniny 1. stupně

Popáleniny prvního stupně jsou viditelné pouze na pokožce. Zarudnutí trvá několik dní, stejně jako mírný otok a pálení kůže. Při popáleninách 1. stupně není třeba navštívit lékaře. Vše se zahojí samo a často nezůstane ani stopa nebo jizva.

Popáleniny 2. stupně

Popálenina 2. stupně je závažnější, protože zasahuje nejen pokožku, ale i část škáry neboli hlubokých vrstev kůže (B). Kromě erytému a otoku se objevují puchýře se serózní tekutinou a silnou bolestí trvající až dva týdny a zanechávají mírné zbarvení. Pokud naopak poranění zasahuje celou tloušťku dermis (B), došlo k poškození nervových zakončení (tedy menší bolesti) a povrchové nekróze, která se projevuje jako bílá kůže s červenými tečkami. Proces hojení popálenin 2. stupně trvá až čtyři týdny a jizvy zůstávají i poté.

Popáleniny 3. stupně

Jedná se o první z popálenin kůže, které vyžadují hospitalizaci, konkrétně chirurgický zákrok a transplantaci. Popálenina 3. stupně vzniká, když je zničena celá vrstva kůže spolu s hlubšími tkáněmi. Výsledkem je nekróza kůže.

Popálenina 4. stupně

Jedná se o nejzávažnější formu popálení kůže, při níž dochází k zuhelnatění tkání až na kost. Poškození je rozsáhlé a projevuje se na svalech, šlachách a vnitřních orgánech. Po transplantaci je nutná rekonstrukční léčba.

První pomoc při termických popáleninách

wyposażenie apteczki
První pomoc při termických popáleninách zahrnuje především odříznutí zdroje energie a zajištění bezpečnosti všech osob. Teprve poté přistoupíme k dalším krokům.

Popálené místo chladíme alespoň patnáct minut studenou vodou. Důležité je nesměřovat proud přímo na popáleninu, ale nad ni, a to ze vzdálenosti několika centimetrů. Poté místo chráníme sterilním obvazem, který je standardní výbavou lékárničky, a odstraníme všechny šperky, které vedou teplo a mohou způsobit větší poranění.

Předlékařská první pomoc a reakční doba hrají v tomto případě velkou roli a nesmíme zapomenout propíchnout puchýře nebo strhnout spálený oděv, který se přilepil na kůži. Na druhou stranu dobře poslouží gel z aloe vera na popáleniny (lehké, 1. a 2. stupně), který má antibakteriální účinek a urychluje hojení popálenin a ran.

Nakonec zbývá posoudit, zda nedošlo k popálení dýchacích cest. Pokud ano - nebo pokud osoba ztratila vědomí - zavoláme záchrannou službu.

První pomoc po chemickém popálení

První pomoc po chemické popálenině je poněkud odlišná. I zde je prioritou zajištění vlastní bezpečnosti a bezpečnosti zraněného. Je tedy nutné co nejrychleji se zbavit kontaminovaného oděvu a pokožku vydatně opláchnout studenou vodou. Pokud došlo k popálení kyselinou nebo jinou žíravou látkou požitím, nesmí být v žádném případě vyvoláno zvracení. Ty by pouze způsobily další poškození jícnu.

První pomoc po popálení elektrickým proudem

Stejně jako v předchozích dvou situacích je prvním krokem po popálení elektrickým proudem ujistit se, že nebezpečí pominulo, a zjistit, zda je zraněný stále v kontaktu se zdrojem elektřiny. Pokud ano, musíme ho přemístit a použít k tomu nevodivý předmět. Kromě toho je vhodné odpojit přívod elektrické energie, ale pouze v případě, že je to bezpečné. Po provedení těchto kroků zhodnotíme stav zraněného a zavoláme záchrannou službu. U pacientů zasažených elektrickým proudem je nutná hospitalizace.

Závěrem lze říci, že popáleniny kůže jsou problémem, který řešíme poměrně často. Předlékařská první pomoc je nezbytná a často může někomu zachránit kůži - a to doslova! Vyplatí se vědět, jak postupovat, abychom pomohli, a ne uškodili.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené