Jak se staráte o své pracovní boty? Údržba a čištění

Jak se staráte o své pracovní boty? Údržba a čištění
Jak se staráte o své pracovní boty? Údržba a čištění

Nosíme je každý den několik hodin a zkoušíme je v různých podmínkách, které nemusí být vždy příznivé. Mluvíme o pracovní obuvi a musíme se o ni dobře starat, aby plnila svou funkci. Níže uvádíme potřebné pokyny a tipy. Dozvíte se, jak pracovní obuv čistit a udržovat, kdy ji vyměnit, jak se zbavit zápachu a co s ní nesmíte dělat: riskujete její poškození. Přečtěte si našeho průvodce!

Pracovní obuv - jak o ni pečovat?

Zákoník práce stanoví dva případy, kdy je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pracovní oděv spolu s pracovní obuví. První, když hrozí, že se vlastní oděv zaměstnance silně znečistí, a druhý - z důvodu hygienických, technologických a bezpečnostních požadavků na ochranu zdraví při práci.

Součásti pracovního oděvu se určují individuálně pro každou práci a vykonávané povinnosti. Zatímco s oděvem není velký problém, pokud jde o jeho údržbu a ošetřování, pracovní obuv již může vyvolávat určité otázky. A rozhodně je co čistit, protože pokud už dostanete boty na přezutí, znamená to, že podmínky nahrávají znečištění. A důležitý je také fakt, že tyto boty máme na nohou minimálně osm hodin denně. Pokud tedy chceme, aby nám sloužily co nejdéle v nezměněném stavu, musíme se o ně náležitě starat.

Čištění a údržba pracovní obuvi

krem do butów hydrofobowy

Základem je pravidelné odstraňování nečistot a špíny po skončení dne, aby se z toho stal zvyk. Jednoduše sáhněte po vlhkém hadříku nebo houbičce a otřete celý povrch, přičemž věnujte pozornost i těm nejmenším zákoutím - a také podrážkám a svrškům bot! Hodit se vám bude také malý kartáček. Tento krok nevynechávejte proto, že na botách zůstala malta, vápno nebo zbytky chemikálií. Jinak dojde k oslabení materiálu, švů a spojů.

Někdy jsou podmínky pro práci opravdu nepříznivé - déšť, sníh a kroupy způsobují, že se snadno namočíte. V takových případech je třeba provést hydroizolační úpravu obuvi, která vytvoří ochrannou vrstvu. Pokud boty přece jen zmoknou, nepokládejte je na horký radiátor, ale dejte je na suché a teplé místo a vyplňte je šedým papírem nebo novinami, aby se vlhkost vsákla. Zde si dejte pozor: schnutí může trvat až 24 hodin.

Pro údržbu obuvi se vám bude hodit také speciální pasta. Důležité je, že pastování bot se týká nejen těch z kůže, ale i jiných materiálů. Při tom byste měli používat

specializované výrobky, přizpůsobené konkrétnímu typu obuvi. Samozřejmě, že před použitím jakýchkoli konzervačních prostředků musíme boty nejprve dobře vyčistit.

Jak se zbavit nepříjemného zápachu z bot?

Pracovní obuv je intenzivně používána a s každým dalším týdnem může vznikat nepříjemný zápach. Není to překvapivé - mnoho hodin intenzivní práce zvyšuje pocení nohou. Postarejme se proto o doplňky obuvi, konkrétně o vložky do bot, které se kupují samostatně.

A to není vše, protože pro rychlé osvěžení se hodí také deodorant do bot. Jednoduše jej nastříkejte na vnitřní stranu pracovní obuvi, abyste neutralizovali případný nepříjemný zápach, a máte hotovo.

dezodorant do butów

Co byste se svými botami neměli dělat?

Údržba obuvi je velmi důležitá, ale je třeba k ní přistupovat s nadhledem. V žádném případě se nedoporučuje prát pracovní obuv v pračce. Tím je vystavujete mechanickému poškození a rozpadu. Stejně tak jejich sušení přímo na radiátoru, jak je popsáno výše.

Ještě musíme věnovat pozornost skladování samotné obuvi - neměli bychom ji nikam odhazovat, protože se tím snižuje její životnost. Tím spíše, pokud máme sezónní obuv, tj. jedny boty na chladnější měsíce a druhé na měsíce teplejší. Po skončení sezóny je pak neschovávejte jen tak, ale uložte je do krabice. Je také dobré je předem vycpat papírem, aby se nedeformovaly.

Jak často musím pracovní obuv vyměňovat?

Pracovní obuv se přizpůsobuje individuálně v závislosti na charakteru práce a vykonávaných povinnostech. Pravidla pro jejich výměnu jsou interně dohodnuta s nadřízeným. Rozhodně však musíme každých několik měsíců vyměnit již zmíněné vložky do bot.

A pokud máte šněrovací pracovní obuv, nezapomeňte pravidelně vyměňovat tkaničky za nové. Šněrovací tkaničky se špatně zavazují a hrozí, že vám bota sklouzne, když to nejméně čekáte.

Pracovní obuv je také nutné vyměnit za novou, pokud zjistíte, že se odlepuje podrážka, dochází k mechanickému poškození a roztržení materiálu. V takovém stavu neplní svou funkci a dokonce představují nebezpečí.

Závěrem lze říci, že obuv jako součást našeho pracovního oděvu je velmi náchylná nejen na promočení a ušpinění, ale také na deformaci nebo pocení na vnitřní straně. Pokud si však pořídíme správné doplňky pro naši obuv, pak nám vydrží dlouho.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené