Hasicí přístroje na pracovišti

Hasicí přístroje na pracovišti

Pěna, prach, sníh nebo snad vodní mlha? Jaké hasicí přístroje pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci se na pracovišti nacházejí, závisí na odvětví a povaze vykonávaných povinností. Jaké předpisy platí? Kde bychom měli umístit prostředky požární ochrany? Tím vším jsme se zabývali v následujícím článku. Přečtěte si o hasicích přístrojích na pracovišti od A do Z!

Pracoviště a hasicí prostředky

Zákoník práce přesně uvádí, že zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a hygienické pracovní podmínky. To se týká i problematiky požární ochrany. Zaměstnavatel je tedy povinen vybavit pracoviště také certifikovanými hasicími přístroji červené barvy. Ty se vyrábějí v různých velikostech, přičemž množství hasicí hmoty závisí především na typu povrchu budovy. Obvykle se proto používá přepočítací koeficient 2 kg nebo 3 dm3 vybrané hmotnosti hasiva na 100 m2 požární plochy.

Požadavky na požární ochranu

Veškeré předpisy a požadavky jsou podrobně uvedeny v nařízení ministra vnitra a správy ze dne 7. června 2010 o požární ochraně budov, ostatních staveb a pozemků. Důležité je, že požární ochranu - zejména výběr správného počtu a typu hasicích přístrojů - svěřujeme pouze odborně způsobilé osobě. Může to být tentýž zaměstnanec, který má na pracovišti na starosti otázky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ale až poté, co absolvuje školení od Státního požárního dozoru.

Kromě toho je dobré na pracovišti instalovat požární hlásiče a výstražný systém - buď automatický, nebo manuální, kdy se požární poplach spustí stisknutím tlačítka. K dispozici by měly být také požární přikrývky, tlumiče hluku, hasicí přístroje a pískoviště.

Navíc každý hasicí přístroj v prostorách podniku musí splňovat požadavky polských norem, které jsou ekvivalentem evropských norem. Stejně tak je důležité, aby byl servisován v souladu s doporučeními výrobce, a to nejméně jednou ročně.

Kromě toho by zaměstnanci měli absolvovat základní školení o první pomoci zraněným, o evakuačních postupech a o používání hasicích přístrojů. Nicméně hasicí přístroje jsou konstruovány tak, aby se s nimi v případě nouze dalo snadno manipulovat i bez tohoto školení.

gaśnica proszkowa do gaszenia pożaru

Hasicí přístroje - typy

Není hasicí přístroj jako hasicí přístroj, proto si musíme uvědomit, že ne každý požár lze uhasit každým hasicím přístrojem. Rozlišujeme následující typy požárů:

  • A - pevné materiály, obvykle organického původu, například dřevo, papír, textil;
  • B - kapaliny a pevné látky, například benzín, alkohol, lak, parafín, éter;
  • C - plyny, například metan, propan, vodík, acetylen;
  • D - kovy, například hořčík, sůl, lithium, draslík;
  • F - tuky a kuchyňské oleje v kuchyňských zařízeních.

Zde jsou uvedeny nejběžnější typy hasicích přístrojů, se kterými se můžeme setkat:

  • pěnové hasicí přístroje (GW) - používají se při požárech typu A a B; hasicí látkou je vodný roztok pěnidla;
  • práškové hasicí přístroje (GP) - používají se pro požáry typu A, B a C nebo pouze B a C; hasicí látkou je prášek;
  • sněhové hasicí přístroje (GS) - používají se pro požáry typu B a C; hasivem je zkapalněný oxid uhličitý; pozor - sněhovým hasicím přístrojem nesmíte hasit oděv hořící na těle, protože unikající oxid uhličitý má velmi nízkou teplotu, dokonce až -80 °C;
  • hasicí přístroje s vodní mlhou (GWM) - používají se při požárech typu A; hasivem je demineralizovaná voda.

Nasazení hasicích přístrojů na pracovišti

Již víme, že bez hasicích prostředků na pracovišti se neobejdeme, známe požadavky a dokážeme rozlišit jednotlivé typy hasicích přístrojů. Nyní je třeba probrat ještě jednu důležitou otázku. A sice, že tyto hasicí přístroje musí být na pracovišti přítomny, ale nesmí být umístěny nahodile.

Podle nařízení by měly být přenosné hasicí přístroje v budovách umístěny na snadno přístupných a viditelných místech - nejméně 1 metr na šířku a maximálně 30 metrů od místa, kde se mohou nacházet lidé. Jedná se zejména o prostor kolem vchodu do budovy, na každém schodišti, na chodbách a také u východů ven.

Dávejte však pozor, abyste je neinstalovali v blízkosti sporáků, topných těles a ventilátorů. Hasicí přístroj přece nesmí vytvářet nebezpečí nebo bránit provozu. A pokud máte budovu s několika patry, dbejte na to, aby byly hasicí přístroje umístěny na každém patře na naprosto stejných místech.

A nakonec se ujistěte, že je hasicí přístroj vždy v dosahu, ve výšce přibližně 1,4 metru. V případě nebezpečné situace by neměl být ani skrytý, ani zajištěný způsobem, který by ztěžoval manipulaci s ním. Důležité je, že místa s hasicími přístroji a jinými hasicími prostředky označujeme "Požárně bezpečnostní značkou".

V případě požáru jednejte opatrně a pamatujte, že prioritou je záchrana životů, nikoliv boj s ohněm. Pokud vidíte, že požár nemůžete uhasit sami, zavolejte příslušné služby. Je také dobré odpojit v budově přívod elektřiny a plynu, stejně jako přístup čerstvého vzduchu a všech hořlavých materiálů. Důvodem je především.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené