Omrznutí – první pomoc

Omrznutí – první pomoc

Když teplota klesne pod nulu, fouká vítr a je vlhko, snadno dojde k omrzlinám. Omrzliny nesmíme podceňovat, protože se mohou stát skutečnou hrozbou pro naše zdraví. Mohou také vést k úrazům. Kdy můžeme mluvit o omrzlinách a co znamenají různé stupně omrzlin? Jaké jsou zásady první pomoci v takovém případě? To se dozvíte v následujícím článku. Doporučujeme vám, abyste si jej přečetli!

Co jsou to omrzliny?

Omrzliny jsou poškození tkáně způsobené působením nízkých teplot, pod nulou stupňů Celsia, ale nejen to. Může k ní dojít i při kladných teplotách, kdy je silný vítr a vysoká vlhkost vzduchu. Tento jev nejčastěji postihuje části těla, jako je nos, uši, tváře, prsty na rukou a nohou. Omrzliny se vyskytují v různém stupni závažnosti, jak si povíme dále v tomto článku.

A kdo je vůči nim nejzranitelnější? Lidé: oblečení nevhodně vzhledem k panujícím povětrnostním podmínkám, pracující venku, pobývající venku v promočeném oblečení, trpící kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou, dlouhodobě se nepohybující, pod vlivem alkoholu nebo jiných drog, unavení, s vyčerpaným tělem nebo provozující zimní sporty a horolezectví.

Stupně omrzlin

Omrzliny se klasifikují na čtyřstupňové škále v závislosti na hloubce a závažnosti poškození tkání. Správné určení stupně omrzlin je klíčem k účinné léčbě a minimalizaci dlouhodobých následků. Zde je uvedeno, co byste měli o jednotlivých stupních vědět.

Omrzliny 1. stupně

Omrzliny 1. stupně postihují nejpovrchnější vrstvu kůže. Ta je pak zarudlá a objevuje se také mravenčení, necitlivost nebo pálení. Kůže může být mírně oteklá a při zahřátí bolestivá. Přestože je poškození obvykle vratné, je třeba ho brát vážně, aby se zabránilo dalšímu poškození.

Omrzliny 2. stupně

Omrzliny 2. stupně jsou pokročilejší a nepostihují již pouze pokožku, ale i hlubší vrstvy kůže. Vyznačuje se tvorbou puchýřů naplněných serózní tekutinou nebo serózní tekutinou s příměsí krve. Kůže se stává více bílou nebo nažloutlou a může být velmi bolestivá. Vyžaduje pečlivou léčbu, aby se zabránilo infekci a podpořilo hojení.

Omrzliny 3. stupně

Omrzliny 3. stupně postihují všechny vrstvy kůže a vedou k nekróze kůže a někdy také hlouběji uložených tkání včetně kostí. Oblast postižená tímto stupněm omrzlin je obvykle bezbolestná v důsledku poškození nervů. Kůže může být černá nebo velmi tmavá a vyžaduje okamžitý lékařský zásah, často včetně chirurgického odstranění nekrotických tkání.

Omrzliny 4. stupně

Omrzliny čtvrtého stupně jsou nejzávažnější - postihují celou část těla, tj. všechny vrstvy kůže, svaly, šlachy a kosti. Příznaky jsou hluboké nekrotické poškození s často úplnou ztrátou citlivosti v postižené oblasti. Léčba vyžaduje pokročilý lékařský zásah. Často je nutná amputace.

Omrzliny - příznaky

Velmi důležité je rozpoznat omrzliny v raném stádiu. Tím lze zabránit vážnému poškození tkání. Příznaky omrzlin se liší v závislosti na závažnosti poškození, ale existuje několik společných signálů, na které je třeba si dát pozor.

Které z nich jsou zmíněny? Chlad a necitlivost postižené části těla, často doprovázená bolestí, brněním nebo pálením. Kůže může být bledá nebo namodralá a studená na dotek, což svědčí o omezeném průtoku krve. S postupujícím poškozením může dojít k otoku a v pokročilejších případech k tvorbě puchýřů naplněných tekutinou, nekróze nebo dokonce zčernání tkáně.

První příznaky jsou často podceňovány, což bohužel může vést ke zhoršení poškození. Při prvních příznacích omrzlin je nezbytné podniknout vhodné kroky k zahřátí a ochraně postiženého místa a zároveň se vyvarovat činností, které by mohly tkáně zhoršit, například tření ve sněhu nebo příliš rychlé zahřívání.

První pomoc při omrzlinách

První pomoc při omrzlinách hraje klíčovou roli při prevenci dalšího poškození tkání a napomáhá procesu hojení. Zde je několik základních pravidel, která je třeba dodržovat při podezření na omrzliny:

- vyhledejte úkryt a teplo - prvním krokem je přemístit postiženého do teplé místnosti, abyste zabránili dalšímu vystavení chladu,
- zhodnoťte stav a chraňte postižené místo - opatrně odstraňte mokré nebo těsné oblečení a šperky z postiženého místa, abyste zlepšili krevní oběh. Dávejte pozor, abyste postižené tkáně netřeli, nemasírovali ani na ně nevyvíjeli tlak, což by mohlo stav zhoršit,
- pomalé zahřívání - postižené místo postupně zahřívejte pomocí tělesného tepla nebo ponořením do vlažné/teplé (ne horké!) vody.) vodou, začněte na 25-30 stupních Celsia a každých několik minut teplotu zvyšujte až na 37-40 stupňů Celsia,
- péče o puchýře - pokud se objeví, chraňte je sterilním obvazem, abyste zabránili infekci,
- použití tepelné ochrany - používejte suché teplé přikrývky, aby se tělo udrželo v teple, zejména v případě omrzlin končetin,
- vyhledejte lékařskou pomoc - po provedení opatření první pomoci je nezbytné vyhledat lékaře, který zkontroluje rozsah poškození a doporučí další léčbu.

Co nedělat v případě omrzlin?

Již jsme zmínili, že omrzlé části těla nesmíte masírovat ani třít, ale to není vše. Vyhněte se přímému působení tepla (radiátor, krb, horká voda nebo elektrické vyhřívací polštářky), protože hrozí nebezpečí vzniku tepelných popálenin, zejména pokud je citlivost snížena v důsledku poškození nervů.

Puchýře by se také neměly propichovat, protože tento úkon mnohokrát končí infekcí a dalšími komplikacemi. Puchýře představují přirozenou ochrannou bariéru pro hojící se kůži. Nepoužívejte také těsné obvazy, které omezují průtok krve do postižené tkáně. To by bránilo procesu hojení. Kromě toho také nevystavujte omrzlé místo opětovně chladu, aby nedošlo k dalšímu poškození již oslabené tkáně.

A nakonec důležitá poznámka: neignorujte potřebu lékařské konzultace. I přes poskytnutí první pomoci je konzultace s lékařem nezbytná. Odkládání nebo vyhýbání se lékařské pomoci může vést k dlouhodobému poškození nebo dokonce k nutnosti amputace.

Jak předcházet omrzlinám?

Prevence omrzlin vyžaduje vědomou přípravu a dodržování několika hlavních zásad, zejména v zimě nebo při výpravách do chladnějších oblastí.

Základem je oblékat se do takzvaného "cibuláku". Vrstvy v blízkosti těla by měly být z prodyšných materiálů, které odvádějí vlhkost, a vnější vrstvy by měly být z materiálů odolných proti větru a vodě. Dbejte na to, abyste měli zakryté všechny části těla, včetně prstů na rukou, nohou, nosu a uší, které jsou nejvíce náchylné k omrzlinám.

Pokud si namočíte ponožky, rukavice nebo jiný kus oblečení, okamžitě je vyměňte za suché. Za extrémně chladného počasí omezte pobyt venku, a pokud musíte venku zůstat delší dobu, pravidelně vyhledávejte úkryt na teplém místě, abyste si zahřáli tělo.

Klíčovou roli při udržování energie a vnitřního tepla hraje také přiměřená výživa a hydratace. Před odchodem do mrazu se vyhněte alkoholu a nikotinu. Alkohol tím, že rozšiřuje cévy a může urychlit ztrátu tepla z těla, zatímco nikotin tím, že stahuje cévy, omezuje průtok krve do končetin.

Vždy také věnujte pozornost signálům vysílaným tělem - necitlivosti, bolesti nebo změně barvy kůže. Včasné rozpoznání těchto příznaků vám umožní rychle reagovat, což může být rozhodující pro prevenci omrzlin.

Omrzliny nepodceňujte, protože představují vážné ohrožení vašeho zdraví!


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené