Bezpečnost při svařování - svářečské rukavice

Bezpečnost při svařování - svářečské rukavice

Práce svářeče spočívá ve spojování kovových nebo plastových dílů jejich tavením a tuhnutím. Metody svařování jsou přizpůsobeny spojovaným materiálům, ale všechny zahrnují použití nebezpečných látek v případě přímého kontaktu s pokožkou. Proto je při práci svářeče mimořádně důležité chránit ty části těla, které jsou obzvláště vystaveny možnému kontaktu s plynem, elektrickým obloukem nebo jinými technikami. Kromě obličejového štítu se používá ochrana rukou v podobě svářečských rukavic.

Ochrana rukou při svařování

Vzhledem k tomu, že svářeč obsluhuje zařízení rukama, jsou tyto ruce nejvíce exponované - během práce jsou neustále v blízkosti oblouku nebo plazmatu. Jsou také vystaveny roztavenému kovu nebo plastovým střepům, které mohou vlivem svařování dosahovat velmi vysokých teplot. Aby byly ruce řádně chráněny, měl by svářeč nosit rukavice, nikoli však obyčejné rukavice, protože ty neposkytují potřebnou vysokou úroveň ochrany. Pro správnou ochranu jsou nutné specializované svářečské rukavice, které splňují bezpečnostní normy.

Svářečské rukavice - ochranné vlastnosti


Základní rozdělení svářečských rukavic je určeno dvěma kategoriemi, A a B. První z nich poskytuje vyšší stupeň ochrany, ale s poněkud sníženou obratností. Kategorie B jsou rukavice, které poskytují nižší stupeň ochrany, ale umožňují větší míru obratnosti.

Aby svářečské rukavice poskytovaly odpovídající ochranu, jsou podrobovány specializovaným zkouškám na různé faktory, které představují nebezpečí při svařování. Jejich odolnost proti mechanickému poškození a proti teplu se hodnotí na stupnici od 0 do 4 bodů.

Pro případné mechanické poškození se kontroluje odolnost proti oděru, protržení a proříznutí a také odolnost proti propíchnutí. Aby byly ruce plně chráněny, nesmí mít rukavice žádná oslabená místa. Pokud uživatel zpozoruje známky opotřebení v podobě oděru materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, měl by je okamžitě vyměnit za nové. Požadavky na odolnost proti mechanickému poškození upravuje evropská norma 388 (EN 388).

Pokud jde o vystavení vysokým teplotám, jsou rukavice testovány na hořlavost a reakci na teplo. Důležité je, aby chránily také proti konvekčnímu teplu, pokud je při metodě svařování přítomno - rukavice kategorie B toto kritérium nesplňují. Rukavice by také měly poskytovat ochranu proti stříkající vodě, ke které může při práci dojít (EN 407).

Vlastnosti materiálu pracovních rukavic


Svářečské rukavice se obvykle vyrábějí ze zvířecí kůže - různé druhy kůže poskytují různé vlastnosti. Obecně platí, že kůže pro svářečské rukavice by měla být připravena od začátku až do konce - všechny fáze činění a dokončování ovlivňují vlastnosti rukavic, jako je jejich pevnost, pružnost a pohodlí.

Horní část ochranných rukavic je obvykle vyrobena z lícové kůže, která je měkčí. Odolává teplotám do 80 stupňů a nepropouští vodu. Druhým používaným typem kůže je štípaná kůže, porézní a drsná kůže, která poskytuje dobrou přilnavost, a proto se častěji používá na vnitřní části. I bez ošetření dokáže ochránit před teplotami až 100 stupňů.

Pro práce, kde je potřeba větší obratnost ruky, se doporučuje použití zrnité kůže, například telecí nebo ovčí. Ty jsou přirozeně poměrně měkké. Naopak pro robustnější ochranu se často používá hovězí štípaná kůže. Přírodní kůže je velmi odolná proti poškození a lze ji používat poměrně dlouhou dobu. Pro zpevnění se do rukavic přidávají také kevlarová vlákna, příze ze skelných vláken nebo jiné plasty.

Pro pohodlí svářeče mohou být rukavice z vnitřní strany podšity jemnou bavlnou, která chrání pokožku rukou a zápěstí před oděrem. Pro větší bezpečnost je vhodné zvolit vhodné rukavice s delšími manžetami, které chrání i předloktí nad rukou. V naší nabídce naleznete svářečské rukavice všech typů.

Více informací o ochraně svářeče při práci naleznete v tomto článku.

BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené