Výhody tepelně odolných rukavic

Výhody tepelně odolných rukavic

Ochrana proti chladu a teplu, kterým jsou ruce vystaveny v potravinářském, chemickém, hutním, sklářském nebo keramickém průmyslu? Zde jsou vhodné pouze tepelně odolné rukavice. Tepelně odolné rukavice, které poskytují ochranu tam, kde hrozí nebezpečí opaření nebo ochlazení horních končetin, jsou rozhodně jednou z nejdůležitějších skupin osobních ochranných prostředků. Jaké normy by měly splňovat a jaké jsou hlavní výhody žáruvzdorných rukavic?

Tepelně odolné rukavice - ochrana proti horku a chladu

Práce v podmínkách, které vystavují ruce riziku popálení, vyžaduje vhodné pracovní rukavice, které zajistí nejen vysoký pracovní komfort, ale především odolnost vůči nebezpečným vnějším vlivům. Podle normy EN 407 jsou takové rukavice žáruvzdorné a poskytují dostatečnou ochranu proti vysokým teplotám. Přestože se rukavice odolné proti chladu i proti teplu označují v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jako rukavice odolné proti teplu, je vždy důležité si uvědomit, které normě odpovídají - materiály používané k výrobě těchto typů rukavic totiž umožňují odolnost pouze proti jednomu z extrémů. Aby tedy rukavice mohly být úspěšně používány v cukrářském průmyslu, v kovozpracujícím průmyslu nebo v různých výzkumných laboratořích, musí být označeny normou EN 407.

Pokud jde o nízké teploty, které mohou způsobit prochladnutí nebo omrzliny rukou, měly by tepelně odolné rukavice používané k ochraně proti nim vyhovovat a být testovány podle normy EN 511. Zde je třeba zmínit, že takové rukavice jsou také vynikající ochranou pro pracovníky vykonávající svou práci venku na podzim a v zimě - i když jejich ruce nejsou v přímém kontaktu s chladnými předměty, jejich ruce stále potřebují odpovídající tepelnou ochranu.

Vlastnosti tepelně odolných rukavic

Pokud jde o odolnost vůči kladným teplotám, moderní žáruvzdorné rukavice mohou chránit ruce před teplotami od +50 °C do +500 °C. Při jejich výrobě se používají různé typy tkanin a úpletů z kevlaru, nomexu, preoxu nebo basofilu. Kromě toho se při výrobě používají také bavlněné příze, speciálně impregnovaná vlna, tepelně upravené kůže, tkaniny ze skelných vláken a tkaniny z aramidových vláken. Ochranné vlastnosti zde samozřejmě závisí na druhu použité příze, typu vazby nebo počtu vrstev použitých materiálů. Jak již bylo uvedeno, tepelně odolné rukavice zde musí splňovat normu EN 407. Kromě toho by se však na jejich seznamu měla objevit i norma EN 420, která definuje obecné podmínky a požadavky na ochranné rukavice, a norma EN 388, která zaručuje odolnost rukavic proti mechanickému poškození.

Mezi výhodami izolovaných rukavic zaměřených na kladné teploty by se měla objevit ochrana v případě kontaktu s plamenem, odolnost vůči kontaktnímu a konvekčnímu teplu, odolnost vůči sálavému teplu, odolnost vůči malým rozstřikům roztaveného kovu a odolnost vůči velkému množství roztaveného kovu. U každého z těchto parametrů jsou definovány 4 úrovně výkonnosti, které by měly být také zřetelně vyznačeny na obalu, protože podle nich se určuje vhodnost rukavic v konkrétním pracovním prostředí.
rękawice wykonane ze skóry

Samostatným a neméně oblíbeným druhem žáruvzdorných rukavic jsou samozřejmě také rukavice chránící před chladem, tedy všechny druhy zateplených rukavic. Zde se používají především džínovina s vnitřní izolační vrstvou, akrylová příze dodatečně vyztužená kůží, dále latex, neopren a PVC. Jejich vlastnosti jsou definovány normou EN 511 - rukavice splňující tuto normu mohou chránit před kontaktním a konvekčním chladem až do -50 °C. Použití rukavic odolných proti chladu a izolovaných rukavic je nezbytné při práci v podmínkách, které vystavují pracovníka nízkým teplotám ze vzduchu nebo kontaktu s chladnými povrchy.

Používání tepelně odolných rukavic

Tepelně odolné rukavice určené k ochraně před účinky škodlivých tepelných činidel se běžně používají v hutním průmyslu a výrobních závodech, při zpracování plastů a v laboratořích a v potravinářském průmyslu při tepelné úpravě potravin. Příkladem tohoto typu rukavic jsou rukavice KEVLAR HEAT-RESISTANT 250°C s manžetou.

V případě izolovaných rukavic je zde použití velmi široké. Takové rukavice lze samozřejmě použít pro práci v chladírnách, výrobních halách a průmyslových odvětvích pracujících při nízkých teplotách, ale velmi často se stávají také vybavením pracovníků, kteří se často pohybují venku a jsou vystaveni nízkým teplotám ze vzduchu. Dobrým příkladem mohou být izolované rukavice Siberia Cold Store A750 PORTWEST nebo ochranné rukavice ISSA Cattleskin.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené