Detektory kouře, oxidu uhelnatého a záplav - jak se chránit před tragédií?

Detektory kouře, oxidu uhelnatého a záplav - jak se chránit před tragédií?

Havárie kanalizace, netěsnost topení nebo plynového potrubí, neopatrné zacházení s otevřeným ohněm - mnoho situací je nepředvídatelných, zejména pokud se jedná o chemické reakce různého druhu. Stačí chvilka nepozornosti a špatně utažený plynový kohout na sporáku, beze stopy unikající oxid uhelnatý nebo dokonce technické problémy mohou dům či byt proměnit v místo, kde jde o život. Mnoha požárům, záplavám nebo otravám tzv. černým uhlím je však možné zabránit velmi jednoduchým způsobem. Proč a jakými prvky se vyplatí vybavit svůj domov, abyste se ochránili před tragédií?

Detektor oxidu uhelnatého

Jedním ze základních a v posledních letech hojně propagovaných zařízení, díky němuž se podařilo zabránit mnoha lidským tragédiím, je detektor čadíku. Detektory oxidu uhelnatého jsou jednou ze základních součástí poplašných systémů v domácnostech, průmyslových závodech, kotelnách a všude tam, kde hrozí nebezpečí otravy oxidem uhelnatým.

Oxid uhelnatý je jedním z "nejzákeřnějších" jedovatých plynů - nezjistitelný díky absenci zápachu, chuti a barvy je schopen unikat v obydlí a otrávit jeho obyvatele, aniž by to u vědomého člověka vzbudilo jakékoli podezření. Jeho účinek na organismus je však mimořádně nebezpečný - oxid uhelnatý brání difuzi kyslíku v těle, což vede k nevratnému poškození mozku a v důsledku toho i ke smrti. Aby toho nebylo málo, lidé jsou mu vystaveni vždy, když se v prostředí vyskytují různé druhy kotlů na plyn, topný olej, uhlí nebo dřevo, průtokové ohřívače vody, krby a dokonce i plynové sporáky! Všechny výše uvedené spotřebiče vytvářejí oxid uhličitý, ale při nedostatečném přívodu vzduchu mohou vytvářet oxid uhelnatý. Podobné riziko představuje netěsné komínové zařízení, které pak neodvádí správně spaliny a kouř, místo toho je transportuje dovnitř a otravuje vzduch v okolí.

Detektory Chad fungují i při nízkých koncentracích oxidu uhelnatého, neustále monitorují jeho koncentraci v místnosti a při překročení limitu upozorňují obyvatele vizuálními a akustickými signály. Přestože i nízké koncentrace oxidu uhelnatého (v rozmezí 100 až 200 ppm) mohou způsobit mírnou bolest hlavy, malátnost nebo dokonce zvracení, mnoho lidí si je automaticky nespojuje s otravou oxidem uhelnatým. Zařízení, která vás na jeho přítomnost upozorní, jsou proto přímou cestou, jak problém včas odhalit a odstranit sebe i okolostojící osoby z nebezpečí.

Kouřový alarm

Dalším velmi důležitým zařízením pro ochranu domácnosti a jejích obyvatel před možným nebezpečím je kouřový alarm. V případě požáru, bez ohledu na jeho příčinu a rozsah, detekuje čidlo kouř a hlasitě a zřetelně upozorní obyvatele domu, které často varuje před katastrofální tragédií.

Pozdě zpozorované nebezpečí požáru je jednou z hlavních příčin ztrát na majetku, často nejen vlastním, ale i lidí žijících v sousedních bytech v bloku. Mnohdy jsou jejich příčinou již zmíněné vadné komíny nebo plynové instalace - stačí mírně unikající plyn a malá jiskra, aby vznikl požár, který je obtížné zvládnout. Často jsou na vině také svíčky ponechané bez dozoru, vařiče bez dozoru nebo únik oxidu uhelnatého. Mnoho nehod, kterým by se dalo zabránit vhodně umístěnými detektory kouře a komínovými hlásiči, jsou právě situace, kdy lidé ztratili vědomí v důsledku otravy oxidem uhelnatým, a nemohli tak vykonávat kontrolu nad hořícím krbem nebo dokonce nad ruční cigaretou. Senzor, ačkoli je malý, hraje v takových situacích rozhodně velmi důležitou roli.
czujnik dymu

Detektor zaplavení

Ne každá domácí tragédie se musí týkat skutečného ohrožení lidského zdraví. Velmi často je za ztrátu majetku a vážné škody na majetku zodpovědný jeden z nejhůře kontrolovatelných živlů na zemi - voda. Ponechání pračky nebo myčky nádobí bez dozoru, závada na topné síti, netěsnící potrubí a kanalizace - situací, kdy voda může nečekaně poškodit významnou část obydlí, je skutečně mnoho a nejčastěji se tak děje v okamžiku, kdy člověk nemá možnost reagovat. A právě kvůli takovým okamžikům se vyplatí vybavit se posledním čidlem v dnešním článku - záplavovým čidlem. Toto nenápadné a lidmi často ignorované zařízení dokáže nejen upozornit na přítomnost vody v místnostech, ale také (v pokročilejších verzích) uzavřít ventil a přerušit tok vody způsobující zaplavení bytu. Toto řešení je ideální pro ochranu před neočekávanými poruchami vodovodního potrubí, ale také v případě zaplavení - rychlé varování alarmu může znamenat, že nejcennější majetek může být vynesen z prostoru ohroženého vodou a zachráněn před úplným zničením.
czujnik zalania

Voda, oheň, nezjistitelný plyn - ačkoli své domovy denně chráníme před vloupáním nebo napadením, stále ještě často nepřemýšlíme o instalaci zařízení, která by chránila naše zdraví a životy před přírodními živly. Detektory kouře nebo plynu jsou před zimní topnou sezónou často diskutovaným tématem - stojí za to se o ně zajímat už kvůli vám samotným. Levný detektor může mít skutečný význam a maximálně zvýšit pocit bezpečí ve vlastním domě. Proč riskovat zdraví a životy své i svých blízkých, když jsou na trhu k dispozici zařízení, která vás v době nebezpečí varují?


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené