Jak chráníte své tělo před chemickými látkami?

Jak chráníte své tělo před chemickými látkami?

Ochranu před škodlivými chemickými látkami je třeba mít na paměti nejen v těžkém chemickém, farmaceutickém nebo lakýrnickém průmyslu, ale také v potravinářském průmyslu, při laboratorních pracích, při práci s azbestem, při zemědělských pracích vyžadujících používání chemických látek a dokonce i v domácnostech, kde kontakt s různými látkami a čisticími prostředky představuje riziko pro lidské zdraví. Výběr správného oděvu na ochranu před chemickými látkami, tj. tzv. chemicky ochranného, chemicky odolného nebo protichemického oděvu, je klíčem k zajištění bezpečnosti pracovníků vystavených trvalému kontaktu s látkami přítomnými ve formě plynů, par, kapalin, prachu a pevných látek. Jaké požadavky by měl tento typ oděvu splňovat a jak zajišťuje ochranu těla před chemickými látkami?

Označování ochranných oděvů proti chemikáliím

Podle směrnice 89/686/EHS jsou oděvy poskytující ochranu proti nebezpečným chemickým činitelům klasifikovány jako osobní ochranné prostředky kategorie II nebo III, tj. jako prostředky přímé ochrany před nebezpečím, které může způsobit vážné a nevratné poškození zdraví. Z tohoto důvodu je zde jeho správný výběr pro podmínky panující na pracovišti mnohem důležitější než v případě práce, při níž dochází k malému poškození zdraví nebo dokonce jen ke kontaminaci. Chemicky ochranný oděv by měl být označen příslušným piktogramem a měl by odpovídat normám specifickým pro ochranu proti určitému typu nebezpečných látek.
gogle ochronne

Kategorizace chemicky odolných oděvů podle typu nebezpečí

Evropské normy, na jejichž základě se určuje stupeň ochrany zaručený oděvem při styku s konkrétními chemickými látkami, rozdělují chemicky odolné oděvy na základě intenzity dané chemické látky a jejího fyzikálního stavu. Obecně se předpokládá, že chemicky odolné oděvy lze rozdělit do 6 typů, přičemž typ 1 je oděv zaručující nejvyšší stupeň ochrany a typ 6 je oděv s nejnižším stupněm ochrany, přizpůsobený pro práci v nejméně exponovaném prostředí.

TYP 1: Oděv odolný proti plynům. Oděvy, které chrání před chemickými látkami ve formě plynů, kapalin, aerosolů a částic, se označují jako plynotěsné oděvy typu 1. Tyto oděvy splňují požadavky normy EN 943-1. V rámci této kategorie však lze ještě rozlišit typ 1-ET, v jehož rámci se objevují plynotěsné oděvy, které jsou určeny pro chemické záchranné služby a splňují požadavky normy EN 943-2. Tyto oděvy jsou v souladu s normou EN 943-2. V rámci této kategorie lze ještě rozlišit typ 1-ET, v jehož rámci se objevují plynotěsné oděvy určené pro chemické záchranné služby.

TYP 2: Neplynotěsné oděvy jsou oděvy, které chrání proti chemickým látkám ve formě plynů, kapalin, aerosolů a částic, ale nejsou navrženy jako zcela plynotěsné. Požadavky, kterým jsou plynotěsné oděvy přizpůsobeny, jsou uvedeny v normě EN 943-1.

TYP 3: Ochranný oděv proti rozstřiku kapalin je, jak název napovídá, oděv, který chrání proti chemickým látkám přítomným ve formě kapalin pod tlakem. Tyto oděvy splňují požadavky normy EN 14605 + A1.

TYP 4: Ochranný oděv proti kapalinám pod tlakem zaručuje ochranu proti chemickým činitelům ve formě sprejů (nikoliv kapalin pod tlakem). Platnou normou je zde opět EN 14605 + A1.

TYP 5: Ochranný oděv proti částicím je především prachotěsný oděv, který zaručuje ochranu proti chemickým látkám ve formě prachu a splňuje podmínky normy EN 13982-1.

TYP 6: Oděvy s omezenou ochranou proti kapalným chemikáliím jsou nejzákladnější variantou ochranných oděvů proti chemikáliím, chránící především proti postřiku. Tyto oděvy by měly splňovat požadavky normy EN 13034.

Další způsoby dělení ochranných oděvů proti chemikáliím

Úroveň odolnosti ochranných oděvů proti chemikáliím závisí především na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Právě kvůli odolnosti materiálu, z něhož je ochranný oděv proti chemikáliím vyroben, je navíc možné oděv rozdělit do tříd odolnosti podle normy EN ISO 6529. Třída závisí na době průrazu, tj. době, za kterou molekuly chemické látky proniknou materiálem. Třída 1 je tedy oděv, u kterého je doba průniku delší než 10 min, třída 2 - 30 min, třída 3 - 60 min, třída 4 - 120 min, třída 5 - 240 min a třída 6 - 480 min.
maska przeciwgazowa

S ohledem na typ chemické látky, proti které oděv chrání, se v rámci chemicky odolných oděvů rozlišuje:

  • Oděvyodolné proti kyselinám, které chrání proti anorganickým kyselinám a zásadám (kyselina chlorovodíková, kyselina sírová, kyselina dusičná, sodná zásada, draselná zásada),
  • oděvy, které chrání před organickými kyselinami (kyselina mléčná, kyselina octová, kyselina mravenčí),
  • Oděvy odpuzující oleje, které chrání proti olejům (rostlinné oleje, živočišné oleje, minerální oleje),
  • oděvy chránící proti přípravkům na ochranu rostlin,
  • Ochranné oděvy proti barvám a lakům,
  • Oděvy chránící proti organickým rozpouštědlům (např. benzen, aceton, toluen).

Jak si mám vybrat chemický oděv?

Pro výběr správného ochranného oděvu proti chemikáliím na pracovišti je nutné analyzovat nebezpečí, která se na pracovišti vyskytují, tj. jak druh chemikálie, tak formu, v jaké se vyskytuje. Je také třeba mít na paměti, že chemické látky mohou při vystavení teplotě měnit svůj skupenský stav, což bude znamenat, že pracovník bude muset být chráněn proti oběma typům chemických látek.

Je třeba vzít v úvahu i jiná, nechemická nebezpečí - ochranný oděv by měl splňovat požadavky související s rizikem pořezání, znečištění, tepla nebo jiných škodlivých faktorů na pracovišti. Normy pro ochranné oděvy proti chemikáliím stanovují pouze minimální požadavky na mechanické a ochranné vlastnosti oděvu, proto je vždy důležité zajistit, aby zvolený model zaručoval odpovídající úroveň ochrany pracovníka na pracovišti po celou dobu kontaktu se škodlivinou.

Je třeba mít na paměti i další osobní ochranné prostředky, včetně ochrany dýchacích cest, chemicky odolných rukavic, obličejových štítů a ochrany očí. Pouze kombinací obou kategorií lze pracovníkům zaručit pohodlné a bezpečné pracovní podmínky, které odpovídají jak předpisům BOZP, tak bezpečnostním normám specifickým pro dané odvětví.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené