10 nejdůležitějších osobních ochranných prostředků při práci hasiče

10 nejdůležitějších osobních ochranných prostředků při práci hasiče

Práce hasiče je prakticky neustálým kontaktem s vysokými riziky ohrožení zdraví a života, přičemž téměř vždy se jedná o rizika, před kterými nelze uniknout. Vzhledem k velmi specifické povaze práce hasičů, kteří denně zachraňují životy jiných lidí, je potřeba poskytnout jim mimořádně účinnou ochranu proti různým faktorům. Jakými osobními ochrannými prostředky by měl být vybaven každý hasič?

Základní osobní ochranné prostředky hasiče

Hasičská přilba

Jedním z nejsamozřejmějších osobních ochranných prostředků při práci hasiče je bezpochyby hasičská přilba. Vytvořena tak, aby usnadňovala nošení ochranné masky, poskytovala plnou ochranu hlavy, umožňovala připevnění přilbového svítidla a samozřejmě zaručovala pohodlí a plnou volnost pohybu při práci, je hasičská přilba rozhodně nezbytnou součástí zásahového oděvu. Aby byla hasičská přilba schválena k používání, měla by splňovat normu EN 443 a mít certifikát CNBOP.
detektor gazu

Detektor plynu

Zima je jedním z nejaktivnějších období pro zásahy hasičů, při nichž dochází k udušení způsobenému vadnými palivovými systémy v domech a bytech. Hasiči, kteří vyjíždějí k tomuto typu zásahů, musí být připraveni na detekci škodlivých plynů v ovzduší, a proto v jejich vybavení nesmí chybět účinný detektor plynu. Hlásiče tohoto typu jsou schopny detekovat různé nebezpečné látky v plynné formě a průběžně kontrolovat koncentraci plynů v ovzduší.

Maska a vzduchová láhev

Každý hasič, který vstupuje do místnosti se znečištěným, nedýchatelným vzduchem, by měl být vybaven speciální dýchací maskou kombinovanou s plnou vzduchovou lahví. Právě díky volnému dýchání bude moci zachraňovat osoby z budovy plné kouře, čadivých nebo toxických těkavých látek, aniž by se vystavoval zbytečnému riziku. Dobře padnoucí maska by měla mít zorník, který usnadní vidění a zabrání podráždění očí kouřem, a měla by být konstruována tak, aby těsně přilnula k obličeji i při pohybu. Vzduchová láhev připojená k masce by měla být co nejlehčí, ale zároveň dostatečně velká, aby hasiči úspěšně poskytla možnost volně dýchat i při delší záchranné akci.

Dýchací přístroje

Na rozdíl od výše zmíněné masky je kompletní dýchací přístroj pohodlná souprava s rovnátky, která umožňuje plnou volnost pohybu a pohodlí během zásahu a zároveň zajišťuje volné dýchání. Takové systémy mají obvykle schopnost monitorovat vaše dýchání a zaručují dokonalé přizpůsobení, aniž by při přenášení těžké vzduchové lahve zatěžovaly vaši páteř. Tyto typy přístrojů jsou nezbytné při mnohahodinové práci v obtížných podmínkách.

Ochranné oděvy pro hasiče

Hasičský oblek

Protipožární oblek je standardní součástí oděvu u hasičů, která je nezbytná při hašení požárů a přímém kontaktu s plameny a žárem. Oblek je vybaven nezbytnými a nehořlavými výstražnými páskami, praktickými kapsami a příchytkami pro nezbytné vybavení a pohodlným zapínáním, a zaručuje tak plnou ochranu těla hasiče při práci bez ohledu na počasí a pracovní podmínky.

Nepromokavé kalhoty

Kromě tradičního hasičského obleku, který je bezpochyby nejstandardnějším a nejrozpoznatelnějším oděvem hasiče, to není jediný ochranný oděv používaný v této profesi. Vzhledem k široké škále nebezpečí, která se na místech nehod vyskytují, a velmi širokému spektru prací, které hasiči denně vykonávají, jsou jedním z nejdůležitějších osobních ochranných prostředků antistatické nepromokavé kalhoty, díky nimž se hasiči mohou bezpečně pohybovat v oblastech ohrožených výbuchy, elektrostatickými výboji a velmi náročnými povětrnostními podmínkami.

Nepromokavá bunda

Stejně jako výše zmíněné kalhoty je i antistatická nepromokavá bunda nezbytnou součástí oděvu hasiče. Bunda poskytuje plnou ochranu horní části těla při práci, a přestože je vyrobena z nehořlavé silnější tkaniny, je plně zachována volnost pohybu. Stejně jako všechny oděvy pro hasiče jsou bunda i výše zmíněné kalhoty potaženy výstražnými páskami, které zvyšují viditelnost hasiče při zásahu bez ohledu na povětrnostní podmínky. Důležité je, že bundy tohoto typu by měly splňovat požadavky norem EN ISO 13688, EN 343, EN 1149-5, EN 14116 a EN ISO 20471, aby byly schváleny pro použití v hasičském sboru.

Kyselinové ochranné oděvy

Práce hasiče se neomezuje pouze na hašení požárů a rozsah nebezpečných faktorů je velmi vysoký. Z tohoto důvodu by měl být každý hasič vybaven také kyselinovzdorným oděvem, zahrnujícím mimo jiné vhodné kalhoty, bundu nebo kuklu. Tyto oděvy zaručují ochranu proti kyselinám, louhům a hydroxidům, a jsou proto vhodné všude tam, kde jsou hasiči vystaveni přímému kontaktu s chemickými látkami.
kompletny strój strażaka

Ochranný oblek proti chemikáliím

V případě kontaktu s nebezpečnými chemickými látkami v kapalném, stříkajícím, plynném nebo pevném skupenství nemusí výše zmíněný ochranný oblek proti kyselinám vykazovat nejvyšší úroveň ochrany a v takových situacích je nutné sáhnout po ještě specializovanějším protichemickém obleku. Takové obleky jsou hermetické obleky se zabudovaným vzduchovým přístrojem, který zaručuje volnost dýchání a zároveň poskytuje maximální ochranu celého těla. Jejich výdrž se odhaduje na více než 8 hodin používání v kuse, což obvykle postačuje k provedení záchranné akce v oblasti ohrožené chemickou kontaminací.

Chladicí vesta

Zajímavým řešením pro hasiče pracující dlouhodobě v podmínkách extrémního horka, tedy mimo jiné při hašení požárů, jsou chladicí vesty, které pohlcují teplo a zabraňují tak přehřátí těla. Dnes se používají hlavně při obtížně hasitelných požárech, kdy se hasiči po uhašení bezprostředního požáru s ním musí potýkat několik nebo i několik hodin.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené