Materiály používané k výrobě ochranných oděvů

Materiály používané k výrobě ochranných oděvů

Ochranné oděvy, které se používají jako hlavní bariéra mezi nebezpečnými látkami a tělem pracovníka v nejrůznějších pracovních podmínkách, jsou vyrobeny z nejrůznějších materiálů a součástí, s nimiž se běžně nesetkáváme. Tyto oděvy musí být vzhledem ke svému účelu vyrobeny z materiálů, které zaručují plnou ochranu proti pořezání, znečištění, chemickým a biologickým činitelům, plamenům, pevným částicím, plynům a dokonce i vodě nebo kolísajícím teplotám. Použitý materiál samozřejmě závisí na požadované ochraně a na nebezpečných faktorech. Jaké materiály se dnes používají k výrobě vysoce kvalitních ochranných oděvů?

Nejdůležitější vlastnosti ochranných oděvů

Ochranný oděv by měl podle definice účinně chránit pracovníka před škodlivými faktory přítomnými v jeho pracovním prostředí. Vzhledem k souvisejícím rizikům existuje mnoho různých typů ochranných oděvů - oděvy, které chrání před mechanickým poškozením, chemickými a biologickými činiteli, vlhkem, větrem a také horkým a chladným prostředím. Vzhledem k tomu, že mnoho z těchto faktorů je přítomno současně, výrobci často kombinují řadu moderních, technologicky vyspělých materiálů a jejich kombinací, aby zaručili odpovídající ochranu tam, kde je to potřeba. Již není neobvyklé najít vložky, které zajišťují, že oděv má dostatečnou tepelnou izolaci, výztuhy na kolenou nebo loktech, které zabraňují rychlému oděru materiálu, nebo použití nití odolných proti roztržení.

Ochranné oděvy se obvykle vyrábějí z různých technických materiálů, ale jedním z nejpoužívanějších je bezesporu stále bavlna, která ve směsi s různými plasty umožňuje vyrobit oděv, který je odolný a zároveň velmi pohodlný. Bavlna používaná při výrobě ochranných oděvů může mít nejrůznější gramáže, a proto je tak snadné ji pro ochranné oděvy použít bez ohledu na požadované vlastnosti.

Materiály ochranných oděvů

Bavlna je základním, stavebním materiálem, který se kromě speciálních případů lehčích pracovních oděvů používá především jako pohodlný vnitřní základ ochranných oděvů. Aby však kalhoty, bundy nebo zástěry byly schopny zaručit ochranu proti mechanickému poškození nebo různým škodlivým faktorům, je nutné bavlnu kombinovat s dalšími vlákny a speciálními povlaky. Proto se zde velmi často používají polyesterová a polyamidová vlákna. Tkaniny vytvořené kombinací bavlny a těchto vláken se vyznačují zvýšenou odolností proti mechanickému poškození a trvanlivostí potřebnou i pro lehce náročnou fyzickou práci.

Ochrana proti mechanickému poškození je bezpochyby základní vlastností mnoha modelů ochranných oděvů, a proto je vhodné se déle věnovat materiálům, které ji umožňují. Kromě již zmíněného polyesteru a polyamidu si zde zaslouží zvláštní pozornost následující materiály:

Aramid, který se vyznačuje především svými vlastnostmi odolnosti proti proříznutí (nad úrovní 5, pokud je vyztužen ocelovým vláknem). Ačkoli se aramid používá k výrobě extrémně pevných ochranných oděvů, vyznačuje se nízkou hmotností, dobrou pružností a vysokým komfortem nošení. Dnes se používá především při výrobě rukavic proti roztržení. Podobné vlastnosti lze očekávat také od kevlaru, který je stejně oblíbený v oblasti zdravotních a bezpečnostních oděvů.

Coolmax a Coolway jsou dva syntetické materiály používané při výrobě termoaktivních a pracovních oděvů. Tyto materiály díky své speciální konstrukci zajišťují vynikající prodyšnost a odvod vlhkosti na vnější stranu, a proto se doporučují pro intenzivní fyzickou aktivitu.

Cordura je termín používaný pro označení oděruvzdorných tkanin, u nichž speciální struktura vláken a způsob tkaní zajišťují vysokou mechanickou pevnost. Cordura je vyrobena z polyamidové příze potažené vrstvou polyuretanu s teflonovým přídavkem. Používá se především k výrobě výztužných vložek do pracovních oděvů, tašek, batohů a neoprenů.

Kepr je specializovaná tkanina na bázi bavlny se vzorem keprové křížové vazby, v níž se vlákna setkávají pod úhlem 45 stupňů. Tato neobvyklá vazba zajišťuje vysokou mechanickou pevnost oděvu, zabraňuje mačkání a je příjemná na dotek.
fartuch ochronny w kolorze białym

Specializované tkaniny pro ochranné oděvy

Kromě trvanlivosti a odolnosti proti mechanickému poškození musí ochranné oděvy často vykazovat ochranné vlastnosti proti různým nebezpečným látkám a neobvyklým texturám. Mezi tkaniny, které zde stojí za úvahu, patří různé chemicky odolné tkaniny, které poskytují ochranu proti chemickým látkám. Příkladem může být Titan, směs bavlny a polyesteru, která zaručuje ochranu proti zředěným kyselinám a zásadám; akryl, který je odolný proti vodě, tradičním rozpouštědlům, kyselinám a alkaloidům s nízkou koncentrací; butyl, který je odolný proti chemickým látkám, jako jsou ketony (metylethylketon, aceton) a kyseliny; a Nomex, který je odolný proti chemikáliím, elektricky izoluje a používá se v hasičských oděvech.

Uhlíková vlákna, která se používají jako přísada do tkanin používaných při výrobě antistatických oděvů ESD. Jeho použití znamená, že nedochází k hromadění elektrického statického náboje a oděvy lze používat v elektronickém průmyslu a v nebezpečných oblastech.

Teflon je dobře známý fluoropolymer, který se hojně používá v průmyslu a nyní se používá i v ochranných oděvech. Zde se používá především pro své hydrofobní vlastnosti jako nepromokavá membrána. Vysoká paropropustnost.

PVA je odolný vůči ketonům, olejům, uhlovodíkům a organickým rozpouštědlům. Jeho nejdůležitější vlastností je dobrá přilnavost na mokrém povrchu, což umožňuje jeho použití při výrobě specializovaných rukavic pro chemický průmysl a vysoce znečištěné prostředí.

Ačkoli není možné vyjmenovat všechny specializované materiály používané při výrobě ochranných oděvů a prakticky každý výrobce má dnes vlastní technologii používanou ke zpevnění oděvů, které nabízí, výše uvedené materiály patří k nejběžnějším na trhu BOZP. Stojí za to jim věnovat pozornost - právě díky nim oděv zaručuje požadovanou ochranu i v těch nejtěžších pracovních podmínkách.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené