Práce ve vlhkém prostředí - jaké ochranné prostředky potřebujeme?

Práce ve vlhkém prostředí - jaké ochranné prostředky potřebujeme?

Existuje mnoho pracovních prostředí, kde jsou zaměstnanci vystaveni nadměrně vysoké vlhkosti a s ní spojené kondenzaci, která představuje riziko pro bezpečnost práce. Optimální vlhkostní podmínky, které jsou do značné míry závislé na okolní teplotě, upravují příslušné normy a předpisy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro mikroklima, ale i při snížení úrovně vlhkosti existují místa, kde bude nutné použít speciální ochranný oděv. Jak zabezpečit práci ve vlhkém prostředí a jaké ochranné prostředky potřebujeme?

Vliv vlhkosti vzduchu a mikroklimatu na pracovní komfort

Vlhkost vzduchu, ať už příliš nízká nebo vysoká, může být považována za nepříjemnou nebo za příčinu nepohodlí při práci, a proto by měla být udržována pod odpovídající kontrolou. V průmyslových odvětvích, jako je zpracování masa a ryb, práce venku nebo v okolí vodních ploch, bude vysoká vlhkost vzduchu neodmyslitelnou součástí pracovního prostředí a bude nutné zajistit pohodlí pracovníků bez snížení úrovně vlhkosti. Na ochranu proti ní proto budeme používat různé nepromokavé oděvy, které jsou odolné proti pronikání vody a vodní páry.

Rukavice pro práci ve vlhkém prostředí

Jedním z největších problémů při práci ve vlhkém prostředí, kdy je nutné přijít do styku s mokrým nebo kluzkým povrchem, je nedostatek bezpečného úchopu - úchop, který zajišťují například rukavice NovaTril od společnosti ATG. Použití jakýchkoli rukavic bez povrchu zlepšujícího úchop vede k tomu, že nářadí vyklouzne pracovníkům z rukou, což pro ně představuje bezprostřední nebezpečí. Představte si pracovníka na výrobní lince v masokombinátu: špatně padnoucí rukavice mu neumožní správně držet nůž, který může kdykoli spadnout na zem, poranit ruku pracovníka nebo vypadnout na výrobní linku a zranit další pracovníky na lince.

Jak tedy vybrat rukavice, které nám zajistí pohodlí i ve vlhkém prostředí? Ochranné rukavice určené do vlhkého prostředí mají obvykle povrchovou úpravu z latexu nebo jiného typu pryže odolné proti vlhkosti, která umožňuje manipulaci s vlhkými výrobky bez ztráty přilnavosti. Další výhodou jsou zde výstupky umístěné v úchopové části rukavice, které zvyšují tření, a tím zvyšují stabilitu úchopu předmětů ve vlhkém prostředí. Pokud není potřeba používat rukavice vyrobené výhradně z pryže (např. mimo potravinářský průmysl), jsou vhodným řešením rukavice vyrobené z jiných materiálů a potažené latexem pouze na vnitřní straně ruky - tato kombinace poskytuje dodatečnou ochranu ruky před poškozením, například při práci s ostrými nástroji.

Při výběru rukavic pro práci ve vlhkém prostředí se vyplatí věnovat pozornost také materiálu vnitřní strany rukavic - pokud pracujete ve vysokých teplotách a vysoké vlhkosti, měly by rukavice zaručovat propustnost vzduchu, aby se ruka nemohla potit.

Oblečení pro práci ve vlhkém prostředí

Rukavice jsou pouze jedním z prvků ochrany pracovníka při práci ve vlhkém prostředí - zásadní je dobře padnoucí oděv z nepromokavých a potu odolných materiálů, jehož provedení se však liší v závislosti na typu odvětví, pro které má být oděv přizpůsoben.

Materiálem, který je v případě oděvů do vlhkého prostředí rozhodně nevhodný, je bavlna. Ta sice výborně propouští vzduch, ale příliš rychle absorbuje vlhkost a neodvádí ji od těla, což pracovníkovi způsobuje značné nepohodlí. Polyester, polyamid nebo materiály smíšené s těmito vlákny se osvědčí mnohem spolehlivěji, zejména ve velmi vlhkém prostředí.

Odolnost proti pronikání vody (nepromokavost) by měla zajišťovat jak tkanina, tak švy oděvu. V současné době existují tři třídy nepromokavosti: 1, která zahrnuje materiály s nejnižším stupněm nepromokavosti, poskytující ochranu 80 hPa před předběžnou úpravou tkaniny; 2, která zahrnuje oděvy poskytující ochranu 80 hPa po úpravě tkaniny, před předběžnou úpravou švů; a 3, ve které materiály poskytují ochranu 130 hPa po úpravě tkaniny (tj. praní, opakované ohýbání, odírání nebo vystavení palivům a olejům), před předběžnou úpravou švů.
rękawice do pracy w wilgotnym otoczeniu

Odolnost proti pronikání vodních par, která je mnohem důležitější ve vlhkém prostředí, jež není vystaveno přímým srážkám a kontaktu s vodou, neznamená u oděvů nic jiného než tkaninu, která umožňuje odpařování potu, a tím udržuje tepelný komfort. Mnohá prostředí vystavená vysoké vlhkosti se vyznačují také vysokými teplotami, kdy pocení výrazně snižuje komfort. U parotěsných oděvů lze také rozlišit tři třídy, přičemž třída 3 označuje oděvy poskytující nejvyšší úroveň tepelného komfortu a třída 1 nejnižší.

Kombinézy pro práci v potravinářském průmyslu, nepromokavé kalhoty a bundy pro práci venku nebo konečně prodyšné pracovní oděvy pro teplé a vlhké mikroklima jsou tři hlavní kategorie ochranných výrobků potřebných při práci ve vlhkém prostředí. Přidáme-li k nim vhodně vybavené rukavice a obuv s protiskluzovou podrážkou, jsme schopni sestavit oblečení, které zajistí pohodlné a bezpečné pracovní podmínky i v místech, kde nelze snížit úroveň vlhkosti a přizpůsobit ji lidským potřebám.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené