Hierarchie na staveništi - kdo je zodpovědný za bezpečnost pracovníků?

Hierarchie na staveništi - kdo je zodpovědný za bezpečnost pracovníků?

Na staveništích dochází velmi často k pracovním úrazům, a proto je stavebnictví jedním z nejnebezpečnějších odvětví z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví. Provádění jakýchkoli stavebních prací je spojeno s poměrně vysokým rizikem - každoročně na staveništích zahynou až desítky osob, protože nedodržely platné bezpečnostní předpisy nebo zaměstnavatel nezajistil odpovídající bezpečnostní opatření. Nepoužívání nebo nedostatek osobních ochranných pomůcek, nedostatečné školení nebo dokonce ignorování jasných porušení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou problémy, které nejsou na staveništích neobvyklé. Kdo je však za ně odpovědný? Kdo v hierarchii na staveništi odpovídá za zajištění bezpečnosti pracovníků?

Kdo je kdo na staveništi, tj. odpovědnost za bezpečnost a ochranu zdraví při práci v hierarchii firmy.

Podle platného zákoníku práce je povinností každého zaměstnavatele, včetně osoby odpovědné za staveniště, zajistit zaměstnancům odpovídající bezpečné pracovní podmínky. Samotný stavební zákon však ukládá jednotlivým osobám v hierarchii další povinnosti, podrobně vyjmenovává účastníky výstavby, definuje jejich povinnosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a jejich odpovědnost za stav bezpečnosti a ochrany zdraví na staveništi. Mezi nejdůležitějšími pojmy a pozicemi, které stavební právo rozlišuje, se proto objevují mimo jiné investoři, stavbyvedoucí - tradiční pojmy zaměstnavatel nebo osoba odpovědná za zaměstnance ve stavebním právu chybí, i když se s nimi používané pojmy částečně shodují.

Základní práva a povinnosti účastníků stavebního procesu, tj. investora, inspektora investorského dozoru, projektanta a stavbyvedoucího, jsou přehledně stanoveny v kapitole 3 stavebního zákona (konsolidované znění: Sb. z. a n. 2010, č. 243, pol. 1623, ve znění pozdějších předpisů). Jednotlivé články uvedeného zákona vymezují povinnosti následných účastníků stavebního procesu, přičemž zohledňují i otázky související s nařizováním bezpečnosti a ochrany zdraví na staveništi. Kdo odpovídá za bezpečnost zaměstnanců?

Povinnosti účastníků stavebního procesu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

Investor, tj. zaměstnavatel na staveništi

Podle § 18 stavebního zákona je povinností investora organizovat proces výstavby, včetně pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V rámci péče o bezpečnost zaměstnanců na staveništi by měl investor určit osoby s příslušnou odbornou kvalifikací pro vypracování projektu stavby, převzetí řízení stavby stavbyvedoucím, vypracování plánu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, provádění a přejímání stavebních prací a v případech odůvodněných vysokou složitostí stavebních prací nebo terénními podmínkami osoby pro dohled nad prováděním stavebních prací. Investor je rovněž oprávněn jmenovat na stavbě inspektora investorského dozoru nebo uložit projektantovi výkon autorského dozoru. V praxi to znamená, že investor je koordinátorem všech činností prováděných v rámci výstavby a z hlediska zákoníku práce má postavení zaměstnavatele, a proto je povinen plnit své povinnosti v rámci bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v souladu se zákoníkem práce.

Vedoucí stavby a bezpečnost zaměstnanců

Stavbyvedoucí zastupuje přímo investora a v souladu s platnými předpisy může tuto funkci na staveništi zastávat pouze jedna osoba. Hlavními úkoly stavbyvedoucího jsou:

  • vypracování nebo zajištění vypracování plánu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (plán BIOZ);
  • převzetí a řádné zajištění staveniště od investora spolu se stavbami a technickým zařízením, které se na něm nachází;
  • zajištění geodetického vytyčení staveniště a organizace výstavby a řízení výstavby stavebního objektu způsobem, který je v souladu s projektem a stavebním povolením, předpisy, včetně technických a stavebních předpisů, a předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci;
  • koordinace plnění úkolů eliminujících rizika ohrožení bezpečnosti a ochrany zdraví při vypracování technických nebo organizačních předpokladů pro plánované stavební práce nebo jejich jednotlivé etapy a při plánování doby potřebné k dokončení stavebních prací nebo jejich jednotlivých etap;
  • koordinace činností k zajištění dodržování pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví při práci obsažených v předpisech BOZP a v plánu BOZP;
  • přijímání opatření k zabránění vstupu nepovolaných osob na staveniště;
  • zastavení stavebních prací v případě zjištění potenciálního nebezpečí a neprodlené oznámení příslušnému orgánu.

Správce stavby, který zastupuje investora, bude tedy hrát jednu z nejdůležitějších rolí z hlediska zajištění bezpečnosti pracovníků, a bude tedy zodpovědný za to, že na staveništi budou řádně dodržována všechna pravidla BOZP.

V hierarchii staveniště budou stavbyvedoucímu samozřejmě podřízeni vedoucí etap, vedoucí směn a v neposlední řadě jednotliví zaměstnanci, kteří musí striktně dodržovat obecné předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a pravidla postupu na staveništi. Z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je důležité upozornit na nařízení ministra infrastruktury ze dne 6. února 2003 o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci při provádění stavebních prací, podle kterého jsou účastníci stavebního procesu povinni vzájemně spolupracovat s ohledem na bezpečnost a ochranu zdraví při přípravě a provádění stavby a používání potřebných osobních ochranných prostředků je pro všechny osoby na staveništi povinné.

O bezpečnost pracovníků na staveništi se samozřejmě stará jejich zaměstnavatel, tedy investor prostřednictvím stavbyvedoucího. Jejich odpovědnost však nezbavuje pracovníky samotné nutnosti dodržovat pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví a používat zdravý rozum. Často jsou to právě ignorovaná pravidla a nedbalost ze strany všech na jakékoli úrovni hierarchie na staveništi, které způsobují, že počet nehod na staveništích rok od roku stoupá, nikoli klesá.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené