První pomoc při úrazu elektrickým proudem na staveništi

První pomoc při úrazu elektrickým proudem na staveništi

Mezi značným počtem nebezpečí, která se vyskytují na staveništích, je úraz elektrickým proudem zdaleka jednou z nejnebezpečnějších možných nehod. Právě úraz elektrickým proudem je často příčinou vážných popálenin a zranění, a dokonce i smrtelných nehod. V případě stavebnictví je bohužel obtížné nebezpečí zcela eliminovat odstraněním jeho zdroje - stroje i menší elektromechanická zařízení vyžadují za provozu přístup k napájení. Jak by tedy měla vypadat ochrana před úrazem elektrickým proudem a první pomoc při úrazu elektrickým proudem na staveništi?

Nejdůležitější pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro ochranu před úrazem elektrickým proudem

Přímý kontakt člověka s elektrickým proudem může být nebezpečný i při relativně nízkých proudech - již 10 mA znamená silnou bolest, proto by se riziko úrazu elektrickým proudem nemělo podceňovat. Podmínky na staveništích jsou však obecně příznivé pro úraz elektrickým proudem, zejména ve vlhkých prostorách s dobrou vodivostí. Aby se předešlo úrazu elektrickým proudem, mělo by být každé staveniště dostatečně chráněno, aby ani nepozornost nevedla k náhodnému úrazu pracovníka elektrickým proudem, a samotní pracovníci by měli být proškoleni jak v opatrnosti při zacházení s elektrickým zařízením, tak v první pomoci v případě úrazu elektrickým proudem.

praca z prądem

Jedním z prvních pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví na staveništi, kde se vyskytují zařízení napájená ze sítě, je nutnost pravidelně kontrolovat stav zařízení a nepoužívat ta, která nejsou plně funkční. Všechny kabely na staveništi by měly být chráněny před náhodným přímým kontaktem s člověkem a v případě zjištění poškození by měly být zdroje energie okamžitě odpojeny. Nepřípustné je také dočasné, provizorní zajištění elektrických zařízení izolačními páskami - zaměstnavatel odpovědný za bezpečnost na staveništi by měl zajistit, aby jeho zaměstnanci měli přístup pouze k funkčním, řádně zajištěným zařízením. Tato povinnost je uvedena v normě PN - EN 61140:2005 "Ochrana před úrazem elektrickým proudem - Společná hlediska instalace a zařízení", podle které "Nebezpečné živé části nesmí být přístupné a přístupné vodivé části nesmí být nebezpečné".

Podle platných předpisů musí být elektrické obvody, ke kterým jsou připojena stavební zařízení a další elektrická zařízení na staveništi, vybaveny proudovými chrániči (jističi) s citlivostí 30 mA, které v případě zkratu přeruší tok proudu přibližně za 0,2 sekundy. Podle výše uvedené normy by se na staveništi měla používat instalační zařízení a armatury s krytím alespoň IP44 a rozvodná zařízení s krytím alespoň IP43.

Zdravotní a bezpečnostní příslušenství proti úrazu elektrickým proudem

Používání ochranných oděvů proti úrazu elektrickým proudem na staveništích se obvykle omezuje na vybavení pracovníků vhodnými elektroizolačními rukavicemi, jejichž úkolem je chránit ruce pracovníka před úrazem elektrickým proudem. Rukavice se mohou lišit stupněm odolnosti vůči různým elektrickým napětím a obvykle jsou určeny pro pracovníky vykonávající práce pod napětím do 1 kV. To znamená, že běžní stavební dělníci, kteří přicházejí do každodenního styku s elektrickými zařízeními a stroji pracujícími po připojení k elektrické síti, zpravidla nemusí nosit kompletní oblečení na ochranu před úrazem elektrickým proudem. Toto pravidlo je však pouze dalším zdůrazněním skutečnosti, že staveniště by mělo být dostatečně chráněno před možností úrazu elektrickým proudem a pracovníci by měli být proškoleni pro nebezpečné situace.

První pomoc při úrazu elektrickým proudem na staveništi

I na nejlépe připraveném a chráněném staveništi může dojít k nebezpečné nehodě způsobené úrazem elektrickým proudem, a proto by kromě standardního školení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci s elektrickým zařízením měli být pracovníci seznámeni s první pomocí v případě úrazu elektrickým proudem. Na tom, zda se budou schopni při úrazu zachovat správně, může záviset škoda, kterou elektřina způsobí - jedním z nejdůležitějších pravidel první pomoci v případě úrazu elektrickým proudem je poskytnutí první pomoci.

Prvním krokem v případě úrazu elektrickým proudem je zavolat záchrannou službu a poté vyprostit zraněného z napětí. Přitom takovou osobu neuchopujte přímo rukama bez ochranných gumových nebo kožených rukavic, které ji chrání před úrazem elektrickým proudem. Pro vyproštění osoby zasažené elektrickým proudem o napětí až 1 kV je zdaleka nejlepším řešením úplné odpojení napětí v příslušném elektrickém obvodu, např. vyjmutím pojistek z napájecího obvodu nebo poškozením obvodu na straně napájení. Teprve po jeho odpojení můžete přistoupit ke kontaktu s postiženým a poskytnout mu první pomoc ještě před příjezdem záchranné služby.

Jaké jsou příznaky úrazu elektrickým proudem? Úraz elektrickým proudem může způsobit těžké popáleniny kůže, ztrátu vědomí a dokonce zástavu srdce, proto je nutné po odtažení zasaženého elektrickým proudem od zdroje elektřiny okamžitě přistoupit ke kontrole životních funkcí a ošetření popálenin podle platných pravidel první pomoci. Každý případ úrazu elektrickým proudem na staveništi by měl být okamžitě nahlášen a osoba zasažená elektrickým proudem i bez větších viditelných popálenin nebo zranění by měla být vyšetřena na vnitřní zranění způsobená kontaktem s elektrickým proudem, protože následky úrazu elektrickým proudem mohou být tragické.


BHP-Gabi

Zobacz podobne wpisy na blogu

Nedávno zobrazené